Redakcja Polska

Delegacja Pentagonu odwiedziła Ukrainę. "Rozmawiano o obronie powietrznej"

21.12.2021 12:46
Zespół przedstawicieli amerykańskiego resortu obrony odbył niedawno wizytę w Ukrainie, by zbadać jakie są potrzeby tego kraju w sferze obrony powietrznej - powiedział w poniedziałek rzecznik Pentagonu, John Kirby. Nie zdradził jednak szczegółów tej wizyty.
MIM-104 Patriot
MIM-104 Patriot Krystian Maj / Forum

Jak powiedział podczas konferencji prasowej Kirby, przedstawiciele Pentagonu odwiedzili Ukrainę, by przeprowadzić rozmowy na temat "problemów obrony powietrznej i tego, czego im [Ukraińcom] w tym zakresie brakuje".

Odmówił jednak podania szczegółów rozmów oraz wyjaśnienia, "w jaki sposób to, czego się dowiedzieli, może wpłynąć na przyszłe pakiety pomocy dla Ukrainy". Kirby zapowiedział jednakże, że będzie to podane do wiadomości, gdy zostanie podjęta decyzja o wysłaniu kolejnej partii pomocy wojskowej dla Kijowa.

Jak podawały w ostatnich tygodniach amerykańskie media, systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej to jeden z głównych elementów uzbrojenia, o które prosiła Waszyngton Ukraina. Wchodzą w nie m.in. zestawy Patriot i Żelazna Kopuła.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina USA wojna na Ukrainie

Ukraiński wywiad wojskowy: w Donbasie stacjonuje 600-800 rosyjskich oficerów i generałów

21.12.2021 10:23
Na części terytorium wschodniej Ukrainy, niekontrolowanej przez rząd w Kijowie, na stałe stacjonuje od 600 do 800 rosyjskich oficerów i generałów - poinformował wywiad ukraińskiego ministerstwa obrony.

Żołnierz, który uciekł na Białoruś, usłyszy zarzut dezercji 

21.12.2021 11:07
Emil Cz., żołnierz, który w ubiegłym tygodniu uciekł za granicę RP usłyszy zarzut dopuszczenia się kwalifikowanej postaci przestępstwa dezercji - poinformowała we wtorek rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz. Grozi mu do 10 lat więzienia.