Redakcja Polska

Żołnierz, który uciekł na Białoruś, usłyszy zarzut dezercji 

21.12.2021 11:07
Emil Cz., żołnierz, który w ubiegłym tygodniu uciekł za granicę RP usłyszy zarzut dopuszczenia się kwalifikowanej postaci przestępstwa dezercji - poinformowała we wtorek rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz. Grozi mu do 10 lat więzienia.
Dezerter Emil Cz.  usłyszy zarzuty prokuratorskie.
Dezerter Emil Cz. usłyszy zarzuty prokuratorskie.Białoruski Państwowy Komitet Graniczny

Jak poinformowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie, postanowienie o przedstawieniu zarzutów wobec Emila Cz. wydał Dział do Spraw Wojskowych Prokuratury Rejonowej Białystok-Północ w Białymstoku.

Wydane postanowienie dotyczy przedstawienia zarzutu z art. 339 § 3 kodeksu karnego. Chodzi o dopuszczenie się kwalifikowanej postaci przestępstwa dezercji zagrożonego karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

- To kolejny krok zmierzający do wszczęcia za podejrzanym poszukiwań listem gończym, w celu pociągnięcia go do odpowiedzialności karnej za przestępstwo dezercji - przekazała prok. Aleksandra Skrzyniarz.

Dodano, że obecnie "działania prokuratury będą zmierzać do wdrożenia za podejrzanym poszukiwań listem gończym, w celu wykonania z jego udziałem czynności procesowych i pociągnięcia do odpowiedzialności karnej za zarzucane przestępstwo".

Ustalenia śledczych

Z ustaleń śledczych wynika, że st. szer. Emil Cz. pełnił służbę w okolicach przejścia granicznego z Białorusią w miejscowości Narewka, ale w ostatni czwartek "opuścił wyznaczony posterunek i w celu trwałego uchylania się od pełnienia służby wojskowej uciekł za granicę Polski na terytorium Republiki Białorusi".

Śledczy zwracają uwagę, że nie jest to pierwszy konflikt z prawem Emila. Cz. Wcześniej - jak podaje prokuratura - został on skazany za przestępstwo fizycznego i psychicznego znęcania się nad osobą najbliższą. "Ponadto w dniu 11 grudnia br. stanął pod zarzutem popełnienia przestępstwa z art. 178 § 1 kodeksu karnego". Chodzi o zaostrzenie karalności wobec sprawcy katastrofy lub wypadku.

Dezercja żołnierza

O dezercji polskiego żołnierza na Białoruś media poinformowały w piątek. Wcześniej Białoruski Państwowy Komitet Graniczny (GPK), odpowiednik polskiej Straży Granicznej, podał informację o polskim żołnierzu, który poprosił o azyl na Białorusi.

Szef MON Mariusz Błaszczak zdymisjonował przełożonych Emila Cz. Jak przekazał w mediach społecznościowych, mężczyzna miał "poważne kłopoty z prawem i złożył wypowiedzenie z wojska". "Nigdy nie powinien zostać skierowany do służby na granicę" - podkreślił. O problemach z prawem mężczyzny informowały też wcześniej media.

Dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski nazwał działanie żołnierza aktem dezercji; zapowiedział też przegląd kwestii naboru i pracy z żołnierzami.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Białoruś prokuratura

Szczyt Trójkąta Lubelskiego. Andrzej Duda: trzeba zrobić wszystko, by zapobiec atakowi na Ukrainę

20.12.2021 17:18
Prezydent Andrzej Duda powiedział podczas wizyty na Ukrainie, że Polska i Litwa jako członkowie NATO powinny podejmować jak najwięcej inicjatyw zwiększających bezpieczeństwo w Europie środkowo-wschodniej. Prezydent spotkał się miejscowości Huta z prezydentami Litwy i Ukrainy, Gitanasem Nausedą i Wołodymyrem Zełenskim, w ramach Trójkąta Lubelskiego.

Ukraiński wywiad wojskowy: w Donbasie stacjonuje 600-800 rosyjskich oficerów i generałów

21.12.2021 10:23
Na części terytorium wschodniej Ukrainy, niekontrolowanej przez rząd w Kijowie, na stałe stacjonuje od 600 do 800 rosyjskich oficerów i generałów - poinformował wywiad ukraińskiego ministerstwa obrony.

Polska ma nowego ambasadora w Czechach. Dyplomata odniósł się do kwestii Turowa

21.12.2021 10:32
Mirosław Jasiński jest nowym ambasadorem Polski w Czechach. Dyplomata to jeden z inicjatorów podziemnego ruchu Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. Na początku XXI w. (2001-2006) kierował Instytutem Polskim w Pradze, w ostatnich latach szefował wrocławskiej Galerii Miejskiej.