X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Anna Fotyga: 30 lat po upadku Związku Sowieckiego Kreml powtarza stare kłamstwa

27.12.2021 16:31
Jesteśmy świadkami próby odwrócenia pokojowego rozpadu Związku Sowieckiego i ponownego budowania stref wpływów przez Rosję - ostrzega w felietonie dla portalu Euractiv była szefowa polskiej dyplomacji, a obecnie eurodeputowana PiS Anna Fotyga.
Anna Fotyga
Anna FotygaAnna Fotyga - Biuro Poselskie / Facebook

"30 lat temu podjęto formalną decyzję o rozwiązaniu Związku Sowieckiego, potwierdzając jedynie rzeczywistość. Ani ekonomia, ani polityka nie były w stanie dłużej utrzymać tego sztucznego imperium. Upadek Związku Sowieckiego przywrócił wolność wielu narodom, na których suwerenności i których kosztem zbudowano imperium. Mimo że eksperyment ZSRS zniewolił i zmiażdżył niepodległość kilku narodów w Europie i Azji Środkowej, następstwa jego upadku kształtują wizję polityczną (prezydenta Rosji) Władimira Putina, a także jego politykę wewnętrzną i zagraniczną. Dziś Ukraina i naród białoruski płacą najwyższą cenę. Ale nie możemy być naiwni – próby odwrócenia pokojowego rozpadu Związku Sowieckiego i ponownego narzucenia (rosyjskiej) strefy wpływów będą miały dla nas wszystkich zgubne konsekwencje. Im dłużej będziemy czekać z rozwiązaniem tej kwestii, tym wyższe będą koszty nałożone przez Kreml" - ocenia Fotyga. 

Fałszywy przekaz

Była minister spraw zagranicznych RP zwraca uwagę, że 30 lat po pokojowym demontażu ZSRS europejska opinia publiczna wciąż jest zalewana fałszywymi informacjami na temat działań Rosji - podobnie jak w czasach zimnej wojny.

"Przez lata Związek Sowiecki twierdził, że pakt (Ribbentrop-Mołotow - przyp.red.) był tylko zachodnim fałszerstwem i że takiego dokumentu nie ma w sowieckich archiwach. W 2019 roku niedoszły historyk Władimir Putin nazwał pakt „koniecznym wyborem realpolitik dokonanym przez Stalina w trudnych okolicznościach”. Co ciekawe, propaganda sowiecka twierdziła, że państwa bałtyckie dobrowolnie przystąpiły do ZSRS po spontanicznych i równoczesnych rewolucjach robotniczych, podczas gdy uciskani Białorusini i Ukraińcy podejmowali te same decyzje w „otwartych i wolnych” referendach. Co zaskakujące, zaledwie kilka tygodni po tych „jednomyślnych decyzjach” setki tysięcy ludzi zostało zesłanych na Syberię" - ironizuje europosłanka 

Fotyga: Kreml powtarza stare kłamstwa

Zwraca uwagę, że 80 lat po pakcie Hitler-Stalin Kreml kłamie w taki sam sposób. "To, co wydarzyło się w latach 40. w krajach bałtyckich i wschodniej Polsce, jest tym samym, co obserwujemy obecnie na ukraińskim Krymie i w Donbasie. Te same metody, te same kłamstwa uzasadniające agresywne cele. Władimir Putin zaostrza swoją retorykę wobec Ukrainy, mówiąc, że wojna na wschodzie kraju wygląda jak ludobójstwo. Nazywa to ludobójstwem, ale potem obwinia o to państwo ukraińskie. Jednocześnie uniemożliwia Ukrainie odzyskanie kontroli nad jej terytoriami, podsycając konflikt poprzez prorosyjskich separatystów. Mówi o dyskryminacji osób mówiących po rosyjsku poza granicami Rosji, nie wspominając o sytuacji osób mówiących po ukraińsku w okupowanym Donbasie czy na Krymie, a także o losie tych, którzy w Rosji opowiadają się za prawdą" - wylicza Fotyga. Ocenia, że to prawda, iż wolni ludzie i demokracja pozostają głównymi przeszkodami w stworzeniu Związku Sowieckiego w wersji 2.0.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Kreml Rosja

Rosja: sąd zaostrzył karę wobec szefa Memoriału. "To zemsta służb"

27.12.2021 15:37
Jurij Dmitrijew, szef karelskiego oddziału stowarzyszenia "Memoriał", ma spędzić w kolonii karnej 15 lat, zamiast 13-tu orzeczonych w ubiegłym roku. Sąd w Pietrozawodzku zaostrzył karę na wniosek prokuratury. 

Zmarło troje powstańców warszawskich

27.12.2021 19:45
Bardzo smutne wiadomości. W ostatnich dniach zmarło troje powstańców warszawskich: Maria Schejbal "Marzena", Ryszard Nowicki "Sokół" i Maria Pajzderska "Marysia" - poinformował w poniedziałek w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.