Polskie Radio
Section05

represje

Polskie Radio 24 Jak uchronić media publiczne przed politykami?

Jeśli chodzi o media, to nie tylko te publiczne wymagają tego, żeby przyjrzeć się ich funkcjonowaniu, ale również dotyczy to mediów komercyjnych - przyznał w audycji "Pomówmy o tym" w Polskim Radiu 24 Andrzej Krajewski, działacz "Solidarności", dziennikarz, członek komisji ds. wyjaśnienia mechanizmów represji wobec społeczeństwa obywatelskiego. To właśnie ta komisja ma zająć się m.in. sytuacją w mediach publicznych w latach 2015-2023.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Wojewódka media

Węgry: szersze uprawnienia policji i nowe przepisy o "ochronie suwerenności"

Węgierska policja będzie mogła wykorzystywać systemy do identyfikacji twarzy w znacznie szerszym zakresie niż dotychczas. Szef tamtejszej policji poluzował przepisy dotyczące używania tego typu narzędzi, umożliwiając ich stosowanie również w sytuacjach, w których dane przestępstwo nie jest zagrożone karą pozbawienia wolności. Dotychczas technologia mogła być wykorzystywana wyłącznie w przypadku przestępstw, za które groziła kara więzienia.
Zobacz więcej na temat:  Viktor Orban Węgry społeczeństwo obywatelskie społeczeństwo protest opozycja demokratyczna

Państwo lewa – jak na Białorusi chowa się wyroki w sprawach politycznych [FELIETON]

Na początku kwietnia białoruscy dziennikarze niezależni zauważyli, że na stronie internetowej Sądu Najwyższego Białorusi już od blisko miesiąca nie ukazuje się harmonogram rozpraw. Nikt zatem nie wie już, kogo i za co u nas się sądzi. Początkowo tłumaczono to pracami regulacyjnymi, aż raptem wyjaśniło się, że prace te mają charakter ciągły. Poinformował o tym nie byle kto, bo pierwszy zastępca prezesa Sądu Najwyższego, Walery Kalinkowicz. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że nigdy już na Białorusi nie będzie wiadomo, kto, kiedy i z jakiego artykułu będzie sądzony. Temida jest już nie tylko ślepa, ale także głucha i bezzębna.
Zobacz więcej na temat:  felieton Białoruś Aleksander Łukaszenka

Strony Polskiego Radia dla Zagranicy w Telegramie i Instagramie "ekstremistyczne" na Białorusi

Białoruskie władze kontynuują represje wobec niezależnych mediów i zagranicznych źródeł informacji. 4 lutego sąd rejonu Pierwszomajskiego w Mińsku wydał decyzję o uznaniu stron Białoruskiej Służby Polskiego Radia dla Zagranicy w serwisach Telegram i Instagram za "ekstremistyczne". Informacja o tym orzeczeniu została upubliczniona dopiero teraz.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś media niezależność reżim

Białoruś: według postanowienia Rady Ministrów dzieci opozycjonistów mogą być skierowane do sierocińców

Rząd Białorusi opublikował postanowienie, według którego w razie pociągnięcia rodziców do odpowiedzialności za rzekomą "działalność ekstremistyczną" władze bedą uznawać, że ich dzieci przebywają w "niebezpiecznej sytuacji społecznej". Praktyka poprzednich lat dowiodła, że w takich wypadkach dzieci opozycjonistów mogą być skierowane do sierocińców.
Zobacz więcej na temat:  białorus reżim

Białoruś: zapadł wyrok sądu wobec księdza Okołotowicza. Był oskarżony o "zdradę stanu"

Sąd w Mińsku skazał księdza Henryka Okołotowicza, proboszcza kościoła w Wołożynie na Grodzieńszczyźnie, na 11 lat kolonii karnej za rzekomą "zdradę stanu". Ksiądz został aresztowany w listopadzie ubiegłego roku i był więziony w areszcie KGB w Mińsku. Rozprawa sądowa odbywała się za zamkniętymi drzwiami, dlatego nie są znane szczegóły oskarżenia.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś policja Kościół katolicki