Polskie Radio
Section05
represje

Rocznica śmierci ks. Zygmunta Kaczyńskiego. Dlaczego został aresztowany?

Ksiądz Zygmunt Kaczyński miał sporo różnych kontaktów (...). Wydaje się, że główną kwestią związaną z tym aresztowaniem (...) było to, że w kwietniu przed komisją Izby Reprezentantów USA ds. działalności antyamerykańskiej zeznawał gen. Izydor Modelski - przyjaciel ks. Kaczyńskiego z okresu przedwojennego, wojennego, mieli kontakty też po wojnie. Modelski zeznaje w sprawach komunistów penetrujących USA - mówił Mirosław Biełaszko, historyk z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański PRL HISTORIA historia Polski fakty opinie ciekawostki Kościół represje komunizm Mirosław Biełaszko

Represje wobec przeciwników Kremla. Rosyjski opozycjonista: trzeba wspierać tych, którzy mają odwagę

W Rosji nasilają się represje wobec osób sprzeciwiających się inwazji na Ukrainę. Rosyjski opozycjonista Artiom Ważenkow podkreśla, że nie wszyscy obywatele Federacji Rosyjskiej popierają działania Władimira Putina. Zachęca także by tych, którzy sprzeciwiają się wojnie, wspierać w ich walce.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina wojna 2022 serwis wschodni represje

Brutalne mordy, tortury i publiczne egzekucje. Rosyjskie zbrodnie na Polakach

Na przełomie marca i kwietnia 2022 roku światem wstrząsnęły informacje o ludobójstwach ludności ukraińskiej, dokonanych przez rosyjskich żołnierzy m.in. w Buczy, Irpieniu i Hostomlu. Nie jest to pierwszy przypadek, gdy Rosjanie posuwają się do tak strasznych czynów. W ciągu ostatnich niespełna 230 lat z ich rąk zginęło kilkaset tysięcy Polaków, w tym kobiet, dzieci i osób starszych. Oto przykłady najtragiczniejszych rzezi w historii Polski, jakich dopuściła się Rosja. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia PRL Rosja ZSRR komunizm II wojna światowa Powstanie Styczniowe śmierć ludobójstwo PRL zbrodnie wojenne Katyń represje

Rosja: dziennikarze boją się o własne bezpieczeństwo. Kraj opuścił ukraiński korespondent

Z Rosji wyjechał ukraiński korespondent Roman Cymbaluk - donosi radio Echo Moskwy. Dziennikarz Ukraińskiej Niezależnej Agencji Informacyjnej podjął taką decyzje w obawie o własne bezpieczeństwo. W grudniu Rosję opuścił dziennikarz BBC, a wcześniej podobną decyzję podjęło kilkudziesięciu rosyjskich opozycjonistów. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina dziennikarze media represje dziennikarstwo