Polskie Radio
Section05

represje

TYLKO U NAS KGB tropi ludzi na filmach. "Tak Łukaszenka realizuje plan"

Reżim regularnie wyszukuje twarze uczestników protestów na materiałach filmowych. - To nowość dla Zachodu, ale taka jest potworna rzeczywistość Białorusinów. Gdyby było więcej informacji o Białorusi, autorzy dokumentów o protestach zablurowaliby twarze - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Wiaczesław Siwczyk z Ruchu Solidarności Razem. Na Białorusi w tych dniach mają miejsce setki zatrzymań, a funkcjonariusze mówią ludziom, że nie zamazano ich twarzy na filmie dokumentalnym z Polski. - Brak wiedzy o Białorusi to przedsionek tragedii, bo brak reakcji na represje, ułatwia Łukaszence osiągnięcie jego celu, wojny u boku Putina - ostrzega działacz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Białoruś opozycja demokratyczna Raport Białoruś Aleksander Łukaszenka

Seria zatrzymań na Białorusi. Mówią o "filmie z Polski"

KGB i milicja reżimu Alaksandra Łukaszenki ruszyły, by zatrzymać setki kolejnych więźniów. Chodzi o udział w protestach sprzed pięciu lat, po sfałszowanych wyborach prezydenckich w 2020 roku. Funkcjonariusze reżimu mówią ludziom, że ich twarze nie zostały zamazane "na filmie dokumentalnym z Polski" - relacjonuje Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Białoruś opozycja demokratyczna Raport Białoruś Aleksander Łukaszenka

Polskie Radio 24 Prześladowania, tortury i wyroki. Reżim Łukaszenki walczy z opozycją

Rzucili wyzwanie dyktatorowi Alaksandrowi Łukaszence, spotkali się z represjami. W białoruskich więzieniach wciąż pozostaje 1150 więźniów politycznych. O sytuacji białoruskiej opozycji, prześladowaniach ze strony reżimu i walce o upragnioną wolność opowiadał w Polskim Radiu 24 Igor Juszczyk, białoruski aktywista mieszkający w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka reżim

Kremlowski reżim zatrzymuje Rosjan pamiętających o urodzinach Nawalnego

Rosyjska opozycja pamięta o przypadających dziś urodzinach Aleksieja Nawalnego. Lider opozycji, gdyby żył, skończyłby dziś 49 lat. Polityk zmarł 16 lutego 2024 roku w kolonii karnej, zamęczony przez funkcjonariuszy rosyjskiej służby więziennictwa. Rodzina i współpracownicy obciążyli odpowiedzialnością za śmierć Nawalnego bezpośrednio Władimira Putina.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Aleksiej Nawalny

1944. Nowozelandzki Dzień Dziecka dla polskich sierot

31 października 1944 roku do portu Wellington w Nowej Zelandii wpłynął okręt z grupą polskich dzieci, głównie sierot i półsierot, doświadczonych sowieckimi wywózkami. Było ich 733. Na antypodach miały mieszkać do końca wojny. Większość została na całe życie.
Zobacz więcej na temat:  Nowa Zelandia Syberia wywózka ZSRR dzieci Katyń Iran II wojna światowa 1944 armia Andersa Związek Radziecki Związek Sowiecki Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich komunizm Australia

Polskie Radio 24 Jak uchronić media publiczne przed politykami?

Jeśli chodzi o media, to nie tylko te publiczne wymagają tego, żeby przyjrzeć się ich funkcjonowaniu, ale również dotyczy to mediów komercyjnych - przyznał w audycji "Pomówmy o tym" w Polskim Radiu 24 Andrzej Krajewski, działacz "Solidarności", dziennikarz, członek komisji ds. wyjaśnienia mechanizmów represji wobec społeczeństwa obywatelskiego. To właśnie ta komisja ma zająć się m.in. sytuacją w mediach publicznych w latach 2015-2023.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Wojewódka media

Węgry: szersze uprawnienia policji i nowe przepisy o "ochronie suwerenności"

Węgierska policja będzie mogła wykorzystywać systemy do identyfikacji twarzy w znacznie szerszym zakresie niż dotychczas. Szef tamtejszej policji poluzował przepisy dotyczące używania tego typu narzędzi, umożliwiając ich stosowanie również w sytuacjach, w których dane przestępstwo nie jest zagrożone karą pozbawienia wolności. Dotychczas technologia mogła być wykorzystywana wyłącznie w przypadku przestępstw, za które groziła kara więzienia.
Zobacz więcej na temat:  Viktor Orban Węgry społeczeństwo obywatelskie społeczeństwo protest opozycja demokratyczna

Państwo lewa – jak na Białorusi chowa się wyroki w sprawach politycznych [FELIETON]

Na początku kwietnia białoruscy dziennikarze niezależni zauważyli, że na stronie internetowej Sądu Najwyższego Białorusi już od blisko miesiąca nie ukazuje się harmonogram rozpraw. Nikt zatem nie wie już, kogo i za co u nas się sądzi. Początkowo tłumaczono to pracami regulacyjnymi, aż raptem wyjaśniło się, że prace te mają charakter ciągły. Poinformował o tym nie byle kto, bo pierwszy zastępca prezesa Sądu Najwyższego, Walery Kalinkowicz. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że nigdy już na Białorusi nie będzie wiadomo, kto, kiedy i z jakiego artykułu będzie sądzony. Temida jest już nie tylko ślepa, ale także głucha i bezzębna.
Zobacz więcej na temat:  felieton Białoruś Aleksander Łukaszenka