Polskie Radio
Section05
represje

Tysiące uwięzionych w więzieniach Łukaszenki. Łatuszka: oni walczą o wolną Białoruś

Chcemy zakończenia codziennych prześladowań białoruskich obywateli przez reżim Łukaszenki - mówił szef opozycyjnego Białoruskiego Narodowego Zarządu Antykryzysowego, zastępca szefa Rządu Przejściowego Białorusi Paweł Łatuszka. Mówił o tym podczas otwarcia wystawy "Mury", poświęconej tysiącu pięciuset białoruskim więźniom politycznym.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Łatuszka Białoruś represje Aleksander Łukaszenka Polacy na Białorusi

NASZ WYWIAD Fałsz reżimu Łukaszenki. "Polska dostrzeżona i negatywnie wyróżniona"

- Polska została wymieniona wielokrotnie, z oskarżeniem, że rości sobie prawo do przywództwa. Ukazano to jako roszczenie - to pokazuje w negatywnym świetle działania Polski. Wskazano, że się rozpycha, próbujemy coś sobie uzurpować i narzucać innym - powiedział Kamil Kłysiński, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich, komentując najnowszą doktrynę wojenną Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Aleksander Łukaszenka reżim opozycja represje NASZ WYWIAD Ukraina

NASZ WYWIAD Łukaszenka podał na tacy smutne wnioski. "Pełna podległość"

- Nowa doktryna wojenna Białorusi to potwierdzenie tego, że wykona ona te plany, które napisał dla niej Kreml - przekazała portalowi polskieradio24.pl Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - Wnioski podano na tacy, państwa zachodnie powinny zatem budować politykę odpowiedzi - dodała.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Aleksander Łukaszenka reżim opozycja represje NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Białorusini żyją jak za Stalina. Gorzkie słowa Cichanouskiej

- Białorusini żyją jak w gułagu. Jednak wszystkich nie da się posadzić. Ludzie od 2020 roku nie zmienili swoich poglądów, w związku z terrorem nagle nie zaczęli kochać reżimu Łukaszenki. Społeczny sprzeciw zszedł do podziemia - mówi Polskiemu Radiu białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Swiatłana Cichanouska Białoruś wybory na Białorusi Aleksander Łukaszenka reżim opozycja demokratyczna Czernobyl Władimir Putin Rosja więźniowie polityczni represje

"Białoruś jest dla Rosji jak laboratorium represji". Białoruscy dziennikarze ostrzegają

Białoruś jest dla Rosji laboratorium represji - napisali dziennikarze portalu "Ważne Historie". W ich ocenie trwająca dwudniowa wizyta Aleksandra Łukaszenki w Moskwie to dla Władimira Putina okazja, aby skorzystać z białoruskich doświadczeń w zwalczaniu oponentów reżimu. "Jeśli chcecie wiedzieć, co jutro czeka opozycję w Rosji, to popatrzcie, co dziś dzieje się z opozycją na Białorusi" - napisali dziennikarze "Ważnych Historii"
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Rosja represje Aleksander Łukaszenka Władimir Putin

Mijają trzy lata od uwięzienia Andrzeja Poczobuta przez białoruski reżim

Szef Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Andrej Bastuniec powiedział, że Andrzej Poczobut jest więziony, bo Aleksander Łukaszenka boi się wszelkich przejawów niezależności. Mijają trzy lata od uwięzienia niezależnego dziennikarza i działacza mniejszości polskiej na Białorusi. Reżim w Mińsku skazał go na 8 lat kolonii karnej. Łącznie na Białorusi za kratami przebywa ponad 30 dziennikarzy.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś represje Andrzej Poczobut

Apel noblistów do Łukaszenki. Chodzi o więźniów politycznych

27 laureatów Nagrody Nobla wystosowało list otwarty wzywający reżim na Białorusi do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych. Autorzy listu pokreślili, że w ostatnich latach 50 tys. osób na Białorusi dotknęły represje polityczne, tysiące zostały poddane torturom, a setki tysięcy zostało zmuszonych do emigracji, by uniknąć prześladowań.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska nagroda Nobla Białoruś prawa człowieka więźniowie polityczni represje reżim Aleksander Łukaszenka