X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Zbigniew Rau: my Rosję rozumiemy lepiej niż partnerzy z Zachodu

12.01.2022 11:10
Nord Stream 2 nie eksportuje wyłącznie gazu, ale eksportuje też rosyjską kulturę biznesu. My w Polsce Rosję znamy i rozumiemy lepiej niż nasi partnerzy, sojusznicy i przyjaciele na Zachodzie – powiedział szef MSZ Zbigniew Rau w rozmowie z "Gazetą Polską".
Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau wziął udział w natowskiej naradzie poświęconej działaniom Rosji
Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau wziął udział w natowskiej naradzie poświęconej działaniom RosjiMSZ

Minister spraw zagranicznych w opublikowanym w środę wywiadzie pytany był m.in. o znaczenie realizacji Nord Stream 2 dla Europy. "Zawsze staram się zwracać uwagę na to, że Nord Stream 2 nie eksportuje wyłącznie gazu, ale eksportuje też rosyjską kulturę biznesu. Widać to po biznesowych powiązaniach wpływowych osób w niemieckich elitach politycznych, podobnie jest w Austrii, w mniejszym może stopniu we Francji. Ale widać tu niemałą skalę uzależnienia" – powiedział Rau.

Dopytywany, czy ostatnie pół roku nie pokazało, że to właśnie polska perspektywa okazała się bardziej trafioną diagnozą, jeśli chodzi o zachowanie Rosji, odparł: "My w Polsce Rosję znamy i rozumiemy lepiej niż nasi partnerzy, sojusznicy i przyjaciele na Zachodzie".

Dodał, że "nawet patrząc z perspektywy historycznej, trudno, żebyśmy my, tu w Polsce, kiedykolwiek co do Rosji się mylili".

Rosja zaatakuje Ukrainę?

Szef MSZ pytany, czy Rosja zaatakuje Ukrainę, zaznaczył, że odpowiedzialna polityka sprowadza się do tego, by być przygotowanym na każdą sytuację. "Powiedziałbym tak: w NATO są tacy, którzy roztaczają wizję konsekwencji, które spotkają Rosję po ewentualnym ataku na Ukrainę. Sankcje i podobnego typu instrumenty. Są też tacy, którzy stoją na stanowisku, że nie tylko należy wiedzieć z góry, jakie będą konsekwencje, lecz dobrze także temu zapobiegać. Na przykład wzmacniając wojskowo wschodnią flankę NATO, udzielając wsparcia Ukrainie na różne sposoby" – wskazał.

Podkreślił, że "zarówno i jedno i drugie podejście jest realizowane, ale dyskusja sprowadza się do tego, czego powinno być więcej".

Pierwszy kontakt z szefową MSZ Niemiec

Minister pytany, jaka była pierwsza rozmowa z nową szefową niemieckiego MSZ Annaleną Baerbock, odpowiedział, że "są tematy, w których nasze postrzeganie spraw jest do siebie zbliżone". "Są oczywiście kwestie, społeczne czy ekonomiczne, gdzie nasze wizje pozostaną rozbieżne. Jednak moje dotychczasowe rozmowy zarówno z samą panią minister, jak i z jej szerszym otoczeniem politycznym oceniam jako korzystne z polskiej perspektywy. Przede wszystkim dlatego, że wzajemnie się nie pouczamy. A to już jest bardzo dużo. Bo jeśli się nie pouczamy, to oznacza, że wzajemnie się szanujemy" – dodał Rau.


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Zbigniew Rau

Stawka VAT na żywność zostanie obniżona do zera

11.01.2022 16:30
- W ramach drugiej tarczy antyinflacyjnej obniżamy do zera VAT na żywność - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej. Poinformował, że zmiany nastąpią od 1 lutego.

Retrotechnologie nie wychodzą z mody. Druga młodość retrokomputerów

11.01.2022 17:22
Dzięki wydawnictwu Retronics do fascynatów pierwszych domowych mikrokomputerów ponownie trafiają oryginalne wydania gier i magazynów sprzed dekad.