Polskie Radio
Section05
tarcza antyinflacyjna

"Rynek i finanse powinny służyć ludziom, a nie odwrotnie". Robert Kwiatkowski o inflacji

- Wydaje mi się, że Lewicowa wrażliwość i uznanie istotnej roli rynku nie stoją w sprzeczności. Chodzi po prostu o to, żeby rynek i finanse służyły ludziom, a nie ludzie służyli finansom czy rynkowi - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Kwiatkowski (PPS). Gościem audycji był także Marta Kubiak (PiS).
Zobacz więcej na temat:  inflacja POLSKA polityka GOSPODARKA ceny paliw rząd ceny tarcza antyinflacyjna Polskie Radio 24

Eksperci: doskonałe wyniki z gospodarki cieszą, ale przed nami recesja

Wzrost PKB o 8,5 proc. w I kwartale tego roku to doskonała wiadomość. Z pewnością przyczynia się do tego głównie produkcja, choć szczegóły poznamy za 2 tygodnie.  W kolejnych kwartałach jednak zobaczymy spadki, a może też już przewidywać recesję - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Marian Szołucha  z Instytutu Prawa Gospodarczego i Marek Zuber z Akademii WSB.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja kredyt hipoteczny tarcza antyinflacyjna stopy procentowe NBP Rada Polityki Pieniężnej

Rzecznik rządu: szukamy rozwiązań, by zamrozić ceny paliw. Gdyby nie tarcza antyinflacyjna, byłyby większe

- Będziemy szukać rozwiązań, które będą prowadzić do zamrożenia cen - zadeklarował rzecznik rządu Piotr Müller pytany o rosnące ceny paliw i widmo 8 zł za litr benzyny. Przypomniał, że gdyby nie tarcza antyinflacyjna, to cena paliw byłaby jeszcze wyższa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny paliw tarcza antyinflacyjna rząd ceny inflacja POLSKA Piotr Müller polityka

Prognozy wzrostu PKB. Analitycy ING: mamy bardziej optymistyczne założenia niż Komisja Europejska

- Nasze prognozy wzrostu gospodarczego na najbliższe lata są nieco bardziej optymistyczne od prognoz Komisji Europejskiej - poinformowali analitycy ING Banku Śląskiego. Według prognoz Komisji, wzrost PKB Polski w 2022 roku wyniesie 3,7 proc., a w 2023 r. obniży się do 3 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb inflacja dług publiczny prognozy Komisja Europejska tarcza antyinflacyjna

"Nie ma konieczności interwencji ustawodawczej". Piotr Müller o oprocentowaniu lokat

Rzecznik rządu Piotr Müller stwierdził w sobotę w Ustce (Pomorskie), że "nie ma konieczności interwencji ustawodawczej w kwestii podnoszenia wysokości oprocentowania lokat". Dodał, że duże banki, również te, na które wpływ ma Skarb Państwa zaproponowały dużo lepsze oferty, niż wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  banki stopy procentowe Ministerstwo Finansów inflacja lokata terminowa kredyt Rada Polityki Pieniężnej tarcza antyinflacyjna POLSKA Piotr Müller społeczeństwo

Eksperci: musimy zbierać pieniądze z rynku – to teraz kluczowe zadanie NBP i rządu

Kadencja prof. Glapińskiego w NBP to czas bardzo trudny. W pandemii uwierzyliśmy, że możemy wydawać bo dodrukujemy nieograniczoną ilość pieniędzy. Pojawiło się ich na rynku zbyt dużo, gdy masowo udzielano wsparcia w postaci tarcz. Teraz dodatkowo inflację generuje wojna. Trzeba ograniczać ilość pieniądza na rynku, nie ma innego wyjścia - mówili goście "Rządów Pieniądza": dr Przemysław Kwiecień z firmy XTB i Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA banki inflacja stopy procentowe NBP Rada Polityki Pieniężnej kredyt tarcza antyinflacyjna lokata terminowa Ministerstwo Finansów

Do kiedy zostanie przedłużona pierwsza tarcza antyinflacyjna? Wiceminister finansów podał termin

Przedłużenie pierwszej tarczy antyinflacyjnej, m.in. obniżającej akcyzę na paliwa ma zrównać jej termin obowiązywania z tarczą 2.0 dot. VAT na żywność; później będziemy decydować, czy obie tarcze wydłużyć czy nie - powiedział w Sejmie wiceminister finansów Artur Soboń.
Zobacz więcej na temat:  tarcza antyinflacyjna GOSPODARKA ceny ceny żywności inflacja Sejm POLSKA społeczeństwo

Polska gospodarka po wybuchu wojny na Ukrainie. Łukasz Turkowski: ryzyko, ale i nowe możliwości

- Rolą ministerstwa jest nadzór, który powinien stworzyć jak najlepsze warunki spółkom - aktywom Ministerstwa Skarbu Państwa do tego, by się rozwijały na terenie Polski, ale też prowadziły ekspansję zagraniczną - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Turkowski, pełnomocnik ministra aktywów państwowych ds. synergii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 GOSPODARKA inflacja podatki tarcza antyinflacyjna POLSKA społeczeństwo Piotr Nisztor Ministerstwo Aktywów Państwowych

Zmiany w "tarczy antyputinowskiej". Premier: obniżamy stawkę PIT, znosimy ulgę dla klasy średniej

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o rozbudowaniu tak zwanej tarczy antyputinowskiej. Jej celem jest ochrona Polaków przed skutkami gospodarczymi wojny na Ukrainie. Najważniejsze proponowane zmiany to: obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. dla podatników rozliczających się według skali, zniesienie ulgi dla klasy średniej oraz wyłączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania.   
Zobacz więcej na temat:  polityka Mateusz Morawiecki wojna na Ukrainie wojna 2022 tarcza antyinflacyjna gospodarka polska podatki

Ekspert banku Pekao: najwyższy poziom inflacji będzie w kwietniu, potem zacznie spadać

- Zmniejszenie poziomu inflacji może być odczuwalne w połowie roku, ale wiele zależy od czynników, które są nam jeszcze nieznane i nie chodzi tylko o wojnę na Ukrainie - powiedział Piotr Bartkiewicz, ekonomista banku Pekao SA, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA żywność inflacja tarcza antyinflacyjna wojna na Ukrainie ropa naftowa gaz ziemny