Polskie Radio
Section05
obniżenie podatku

Jest szansa na ponowny wybór formy opodatkowania dla firm. Resort finansów analizuje uwagi do projektu

Możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania dla przedsiębiorców to jeden z głównych postulatów, które pojawiły się w konsultacjach dotyczących zmian w podatkach. W poniedziałek Ministerstwo Finansów poinformowało, że zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zmian w podatku PIT.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Podatki 2022 pit składka zus obniżenie podatku Ministerstwo Finansów firma ulga podatkowa

Tarcza antyinflacyjna w praktyce. Niższy VAT na żywność, nawozy i gaz wchodzi w życie

Od wtorku 1 lutego do 31 lipca tego roku obowiązuje niższa stawka VAT m.in. na żywność, nawozy i gaz. Zgodnie z nowelizacją ustawy o VAT do zera ma spaść podatek na żywność i napoje objęte obecnie stawką 5 proc.; do 8 proc. z 23 proc. na paliwa silnikowe; VAT na gaz zostanie obniżony z 8 proc. do zera.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antyinflacyjna podatki vat obniżenie podatku budżet inflacja

UOKiK rozpoczyna kontrole cen produktów spożywczych. Inspektorzy odwiedzą największych uczestników rynku

- Monitoring cen żywności związany z obniżką VAT prowadzony jest w odniesieniu do największych przedsiębiorców, mających znaczące udziały w rynku - zapowiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny, uzasadniając, że mali przedsiębiorcy traktują ceny w sieciach handlowych jako punkt odniesienia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA UOKiK obniżenie podatku vat akcyza tarcza antyinflacyjna kontrola sprzedaż detaliczna ceny paliw