Redakcja Polska

Ukraina gotowa do negocjacji z Rosją. Kijów stawia jeden warunek

25.02.2022 11:55
Szef kancelarii ukraińskiego prezydenta podaje, że Kijów jest gotowy negocjować z Rosją neutralny status Ukrainy, ale najpierw przerwane muszą zostać działania wojenne.
Audio
  • Arkadiusz Legieć z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych o postępach i celach rosyjskiej inwazji na Ukrainę [POSŁUCHAJ]
Kijów jest gotowy do negocjacji z Rosją
Kijów jest gotowy do negocjacji z RosjąPAP/EPA/ALEKSEY NIKOLSKYI/SPUTNIK/KREMLIN / POOL

Mychajło Podolak, cytowany przez ukraińską agencję Unian, mówi, że w zamian Ukraina będzie się domagała od Rosji gwarancji bezpieczeństwa. Jak dodaje, Kijów zawsze zostawia miejsce na negocjacje, nawet teraz - gdy Moskwa rozpoczęła pełną inwazję. Zaznaczył jednak, że działania wojenne powinny być najpierw wstrzymane.

Zlikwidowanie Zełenskiego

Tymczasem, przedstawiciel prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak poinformował w piątek, że jednym z celów Rosji jest "zlikwidowanie Zełenskiego".

- Podstawowy scenariusz operacji specjalnej Rosji jest jasny. Jedynym celem jest wejście do Kijowa i zlikwidowanie władz Ukrainy, osobiście Wołodymyra Zełenskiego - powiedział Podolak.

Dodał następnie: "Zełenski zostaje w Kijowie, on powinien zademonstrować niezłomność narodu ukraińskiego".

Podolak przekazał, że łączność telefoniczna, elektryczność i dostawy wody działają w stolicy tak jak zwykle. Funkcjonują apteki i sklepy, w których nie ma deficytu towarów. Problemem jest paliwo, którego brakuje i które jest limitowane. Otwarte są banki państwowe, prywatne zaś są zamknięte. Połączenia lotnicze są zawieszone. - Wszystkie krytyczne obiekty infrastruktury są pod szczególną ochroną - powiedział Podolak.IAR/PAP/dad

Trwa obrona Kijowa. Ukraińskie media: Rosja próbuje dokonać desantu

25.02.2022 10:03
Ukraińska agencja informacyjna UNIAN podała, powołując się na jedno źródło, że Rosjanie próbują dokonać desantu w jednej z dzielnic Kijowa - Mińskim Masywie.

Odcięcie od SWIFT doprowadziłoby Rosję do kryzysu gospodarczego. Czy to możliwy scenariusz?

25.02.2022 10:40
Szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch, powiedział, że odcięcie Rosji od międzynarodowych rynków finansowych i systemu SWIFT byłoby najlepszym rozwiązaniem.

Wzrost promieniowania w Czarnobylu. Polskie służby uspokajają: nie ma zagrożenia

25.02.2022 11:35
Na terenie kraju nie odnotowano żadnych zmian w wynikach pomiarów promieniowania jonizującego. Nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludności - podała w piątek Państwowa Agencja Atomistyki. Agencja nie otrzymała także zgłoszenia o jakimkolwiek zagrożeniu w międzynarodowych systemach powiadamiania o zdarzeniach radiacyjnych.