Redakcja Polska

Rosjanie rozpoczęli ofensywę na wschodzie Ukrainy. Wiele miast pod ostrzałem

19.04.2022 10:43
Wojska rosyjskie zaktywizowały działania ofensywne na wschodzie i południu Ukrainy -  informuje w raporcie sytuacyjnym we wtorek rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Rosjanie zaktywizowali działania ofensywne na wschodzie i południu
Rosjanie zaktywizowali działania ofensywne na wschodzie i południuAA/ABACA

"Przeciwnik kontynuuje działania ofensywne we wschodniej strefie operacyjnej w celu zdobycia pełnej kontroli nad terenami obwodów donieckiego i ługańskiego oraz utrzymania korytarza lądowego do okupowanego Krymu" – podano w komunikacie zamieszczonym na Facebooku. 

Główne siły, jak zaznaczono, wojska rosyjskie koncentrują na próbach przerwania ukraińskiej obrony w obwodach ługańskim i donieckim, a także na zdobyciu pełnej kontroli nad Mariupolem nad Morzem Azowskim.

Rosjanie kontynuują częściową blokadę Charkowa, a także – jak wynika z informacji Sztabu – przerzucają do obwodu charkowskiego dywizjony rakietowe Tor. W Rosji, w obwodzie biełgorodzkim przy granicy z Ukrainą, rozmieszczono systemy S-400 i S-300 dla osłony przeciwlotniczej zgrupowania sił rosyjskich.

W rejonie Iziumu w obwodzie charkowskim siły rosyjskie prowadzą ofensywę na lewym brzegu rzeki Doniec.

Na południu Ukrainy walki są kontynuowane w obwodzie chersońskim, gdzie wojska rosyjskie próbują zdobyć kontrolę nad całym jego terytorium. Rosjanie koncentrują też siły w obwodzie zaporoskim.

Wojska rosyjskie w dalszym ciągu przerzucają żołnierzy i uzbrojenie z centralnych i wschodnich regionów swojego kraju na Ukrainę.

W raporcie Sztabu zaznaczono, że przeciwnik w ciągu minionej doby zintensyfikował ataki rakietowe w zachodnich obwodach Ukrainy. 

PAP/dad

Ukraińcy opublikowali nowe nagranie z Medwedczukiem. Zaapelował do Putina

18.04.2022 16:35
Prorosyjski polityk ukraiński Wiktor Medwedczuk, który jest kumem Władimira Putina, zaapelował o wymienienie go na obrońców i mieszkańców oblężonego przez Rosjan Mariupola.

Polska Fundacja Narodowa finansowo i logistycznie wsparła akcję "Paczka na Kresy"

19.04.2022 09:48
Polska Fundacja Narodowa finansowo i logistycznie wsparła akcję "Paczka na Kresy" - poinformował we wtorek Temistokles Brodowski z PFN. Paczki trafiające od wielu lat do Polaków z Kresów, w tym roku zostaną przekazane ukraińskim uchodźcom wojennym - podał.