Redakcja Polska

Szósty pakiet sankcji wobec Rosji. Ambasadorowie Unii Europejskiej zdecydowali

02.06.2022 17:44
Unijni ambasadorowie zatwierdzili szósty pakiet sankcji wobec Rosji, w tym częściowe embargo na import ropy - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Audio
  • Ambasadorowie UE zatwierdzili 6 pakiet sankcji wobec Rosji i embargo na import ropy. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Ambasadorowie krajów UE zatwierdzili szósty pakiet sankcji wobec Rosji i embargo na import ropy
Ambasadorowie krajów UE zatwierdzili szósty pakiet sankcji wobec Rosji i embargo na import ropyLena Wurm/Shutterstock

Przedstawiciele 27 krajów doprecyzowali techniczne i prawne szczegóły porozumienia osiągniętego przez europejskich przywódców w nocy z poniedziałku na wtorek na szczycie w Brukseli.

Ceną jednak było wykreślenie z czarnej listy zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarchy Cyryla na wniosek Węgier. Ambasadorowie odrzucili natomiast drugi postulat Budapesztu - wydłużenia do trzech lat sprzedaży produktów rafineryjnych z rosyjskiej ropy. Sankcje wejdą w życie z chwilą publikacji w Dzienniku Urzędowym.

Dyplomaci, z którym rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka nie kryli oburzenia postawą Węgier. - Po tym co kolejny raz zrobiły już chyba nikt nie ma wątpliwości, że działa na zlecenie Rosji i nie szanuje wcześniejszych porozumień - powiedział jeden z dyplomatów. Inny dodał, że te działania budzą niesmak ale podkreślał, że najważniejsze, że szósty pakiet został przyjęty. Głównym elementem jest częściowe embargo na import ropy z Rosji drogą morską. Wyłączone spod sankcji zostały ropociągi. A zatem Węgry, Słowacja i Czechy będą mogły, mimo embarga, kupować ropę tłoczoną rurociągiem Przyjaźń. Nie ustalono jak długo, ale do końca roku powinny zapaść uzgodnienia w tej sprawie. Poza tym Chorwacja otrzymała wyłączenie spod embarga do końca przyszłego roku, a Bułgaria do końca 2024 roku. Z kolei Czechy do połowy 2024 będą wyłączone z zakazu importu oleju napędowego produkowanego w Unii z rosyjskiej ropy.

Posłuchaj
00:49 11772224_1.mp3 Ambasadorowie UE zatwierdzili 6 pakiet sankcji wobec Rosji i embargo na import ropy. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

W ramach szóstego pakietu sankcji kolejne rosyjskie banki zostaną odłączone od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT, w tym ten największy - Sberbank. Rozszerzona jest też czarna lista z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie. Została na nią wpisana Alina Kabajewa, matka dzieci Władimira Putina, kolejny raz natomiast Węgry usunęły z czarnej listy zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, patriarchę Cyryla.


IAR/dad