Polskie Radio
Section05
embargo

TYLKO U NAS Embargo UE na rosyjską ropę. Wiech: Rosjanie będą musieli ją wylać albo ograniczyć wydobycie

- Unia Europejska, wprowadzając embargo, zwyczajnie pozbawia Rosję pieniędzy do dalszego funkcjonowania. W obecnej sytuacji Rosja może wylać bądź spalić ropę, albo ograniczyć jej wydobycie - ocenia Jakub Wiech. Ekspert portalu Energetyka24.com podkreśla, że nie wiemy jeszcze, jak bardzo embargo wpłynie na życie w Unii Europejskiej, ale na pewno dużo bardziej odczują je mieszkańcy Rosji.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie ŚWIAT embargo Unia Europejska wojna 2022 ropa naftowa Rosja Jakub Wiech TYLKO U NAS NASZ WYWIAD

Jaka jest sytuacja polskiego górnictwa węgla kamiennego? Znamy opinię Agencji Rozwoju Przemysłu

Polskie górnictwo węgla kamiennego próbuje nadążyć za rosnącym popytem na węgiel, ale wieloletnie naciski UE na likwidację tej branży doprowadziły do sytuacji, że nie da się odtworzyć nowych ścian wydobywczych, krócej niż za rok lub dwa. To spowodowało, że rząd zdecydował o interwencyjnym zakupie węgla w wielu krajach po wprowadzaniu embarga na rosyjski węgiel.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka węgiel górnictwo Polska Grupa Górnicza wojna na Ukrainie embargo

Minister skarbu USA za limitem ceny na rosyjską ropę naftową

Wprowadzony przez G7, Unię Europejską i Australią limit ceny na rosyjską ropę naftową transportowaną drogą morską natychmiast uderzy w najważniejsze źródło dochodów Rosji - przekazała minister skarbu USA Janet Yellen. Pułap cenowy na rosyjską ropę w wysokości 60 dolarów za baryłkę został uzgodniony w piątek.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA sankcje USA sankcje Unii Europejskiej ropa naftowa Rosja wojna na Ukrainie embargo

Czy Polska ma dość rezerw ropy naftowej po wejściu w życie sankcji wobec Rosji? Znamy opinię eksperta rynku paliw

- Mamy odpowiednią ilość zapasów na czas ewentualnych zakłóceń na rynku paliw - stwierdził dyrektor w Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego Krzysztof Romaniuk. Jego zdaniem rosyjskie paliwo do silników typu diesel trzeba będzie zastąpić importem z USA, Bliskiego Wschodu oraz Europy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka ropa naftowa Rosja sankcje Unii Europejskiej USA import embargo

Rośnie szara strefa w Rosji. Niemieckie produkty można kupić w sklepach. "Sankcje nie działają"

Nałożone na Rosję sankcje miały pozbawić mieszkańców tego kraju wielu zachodnich dóbr konsumpcyjnych, jednak dzięki rosnącej szarej strefie w handlu dostępnych jest wiele produktów, także z Niemiec - alarmuje portal magazynu "Focus". Według publikacji "dobrze prosperująca szara strefa" powoduje, że na przykład słodycze Haribo nadal są dostępne w Moskwie, Petersburgu i innych rosyjskich miastach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rosja sankcje embargo import dostawa szara strefa handel Niemcy

Prezes PFR: w roku 2023 nie grozi nam stagflacja, ani wzrost bezrobocia

- Podczas dwóch lat pandemii słyszałem wiele kasandrycznych przepowiedni o "krachu finansów publicznych i 2 milionach bezrobotnych" co się kompletnie nie sprawdziło, dlatego nie wierzę, że naszą gospodarkę spotka w roku 2023 coś więcej niż "miękkie lądowanie" w postaci nie recesji, tylko zmniejszenia aktywności gospodarczej, ale za to przy zachowaniu obecnego poziomu zatrudnienia - powiedział Paweł Borys prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie embargo energetyka tarcza antyinflacyjna ceny paliw Karpacz 2022 Unia Europejska

Do Rosji wciąż płyną gigantyczne kwoty z krajów unijnych. To połowa przychodu z eksportu paliw kopalnych

Od końca lutego do końca sierpnia, czyli w ciągu pół roku wojny na Ukrainie, Rosja zarobiła 158 mld euro na eksporcie paliw kopalnych. 54 proc. przychodów z tego tytułu zapewniły Kremlowi państwa Unii Europejskiej - poinformował fiński think tank Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka Rosja sankcje Unii Europejskiej sankcje embargo ropa naftowa gaz ziemny węgiel

KARPACZ 2022 "Ograniczenie zużycia gazu będzie miało głębokie implikacje". Nowy raport

Konieczne będzie utrzymanie części mocy węglowych dłużej niż przewidywano, co może to wymusić konieczność stworzenia nowych mechanizmów pomocowych lub usprawnienia istniejących form wsparcia - wynika z Raportu SGH i Forum Ekonomicznego w Karpaczu. We wtorek w Karpaczu rozpoczęło się XXXI Forum Ekonomiczne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka węgiel gaz ziemny ropa naftowa Unia Europejska embargo Rosja Karpacz 2022

TotalEnergies, mimo nacisków, pozostaje w Rosji. Francuski koncern sprzedaje paliwo rosyjskim siłom powietrznym

Mimo presji opinii publicznej koncern TotalEnergies pozostaje w Rosji jako jedyna francuska grupa energetyczna. Sprzedaż akcji w spółce Terneftegaz, wydobywającej gaz ze złoża Termokarstowoje, nie oznacza rezygnacji z aktywności firmy w Rosji i zysków - pisze dziennik "Le Monde".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rosja Francja energetyka embargo sankcje paliwa ŚWIAT Europa

Rosjanie straszą Niemców wyższymi cenami paliw. Rosnieft kreśli ponurą wizję przyszłości rafinerii Schwedt

Rosyjski koncern naftowy Rosnieft ostrzegł, że ceny paliw w Niemczech prawdopodobnie wzrosną, jeśli rafineria w niemieckim Schwedt zastąpi dostawy rosyjskiej ropy produktami dostarczanymi drogą morska z innych krajów - poinformowała agencja Reutera, cytując komunikat rosyjskiego koncernu petrochemicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rosja Niemcy ropa naftowa embargo sankcje Unii Europejskiej ceny paliw