Redakcja Polska

Putin nie chce, by dowódcy wsławili się na wojnie na Ukrainie, bo boi się o swoją pozycję

12.07.2022 12:16
Prezydent Rosji Władimir Putin nie chce, by rosyjscy dowódcy wsławili się na wojnie na Ukrainie, bo mogłoby to zagrozić jego pozycji - pisze niezależny rosyjski portal Meduza.
Media: Putin nie chce, by dowódcy wsławili się na wojnie na Ukrainie, bo boi się o swoją pozycję
Media: Putin nie chce, by dowódcy wsławili się na wojnie na Ukrainie, bo boi się o swoją pozycjęRadowitz/Shutterstock

Prorządowe media w Rosji regularnie informują o "sukcesach rosyjskich wojskowych" na Ukrainie, ale bardzo rzadko wspominają o działaniach na froncie dowództwa - podkreśla Meduza. Co więcej, media nawet nie informują, kto dokładnie dowodzi rosyjską armią - wskazuje serwis. Niewiele uwagi poświęca się też samemu ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu.

Według źródeł portalu Putin nie chce, by wysokiego szczebla dowódcy stali się w związku z wojną na Ukrainie "nadmiernie popularni", bo obawia się, że wtedy mogliby przestać mu się podporządkowywać.

Jedno ze źródeł powiedziało, że Putin "dobrze pamięta lata 90. i nie chce, by w kraju pojawił się „drugi generał Lebiedź”". Chodzi o znanego generała Aleksandra Lebiedzia, weterana m.in. wojny w Afganistanie i dowódcę 14. armii rosyjskiej w Naddniestrzu. Po zakończeniu kariery wojskowej Lebiedź zajął się polityką. Kandydował na prezydenta, był sekretarzem Rady Bezpieczeństwa i głównym negocjatorem Rosji w Czeczenii oraz gubernatorem Kraju Krasnojarskiego.

PAP/dad

Wystawa Dzieje Hymnu Polskiego oraz obchody Tygodnia Hymnu Polskiego

12.07.2022 10:00
Rok 2022 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Józefa Wybickiego, autora "Mazurka Dąbrowskiego". W 2022 roku przypada również 225. rocznica powstania tej pieśni oraz 95. rocznica ustanowienia "Mazurka Dąbrowskiego" hymnem narodowym RP. Powyższe uroczystości będą obchodzone podczas Tygodnia Hymnu Polskiego, który rozpoczyna się 11 i potrwa do 17 lipca.

Brytyjski resort obrony: rosyjskie wojska mają problem z zastępowaniem zabitych i rannych żołnierzy

12.07.2022 11:45
Rosyjskie wojska na Ukrainie mają coraz większy problem z zastąpieniem zabitych i rannych żołnierzy, co może zmusić ministerstwo obrony do sięgania do nietradycyjnych źródeł rekrutacji, jak personelu więziennego - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.