Redakcja Polska

Prezydent Zełenski: dosłownie czuć w krymskim powietrzu, że okupacja jest tymczasowa, a Ukraina tam wraca

21.08.2022 17:45
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że rosyjska okupacja Krymu jest tymczasowa, a półwysep wraca w ręce Ukrainy.
Zełenski: Ukraińcy nigdy nie oddadzą swojej niepodległości
Zełenski: Ukraińcy nigdy nie oddadzą swojej niepodległościFacebook/zelenskiy.official

Ukraiński prezydent mówił o tym w wieczornym wystąpieniu opublikowanym w mediach społecznościowych. Zauważył, że w przyszłym tygodniu, 24 sierpnia, przypada Dzień Niepodległości Ukrainy.

- Aktywnie przygotowujemy się do nowego tygodnia, który dla jest dla nas bardzo ważny. Przed nami Dzień Flagi, nasze Święto Niepodległości. Przed nami upamiętnienie weteranów wojny o wolność Ukrainy. Przed nami szczyt Platformy Krymskiej. Tegoroczny będzie naprawdę wyjątkowy - dosłownie czuć w krymskim powietrzu, że okupacja jest tymczasowa, a Ukraina tam wraca - powiedział Wołodymyr Zełenski.

Drugi szczyt Platformy Krymskiej odbędzie się online 23 sierpnia. To międzynarodowa platforma stworzona w 2021 roku z inicjatywy Ukrainy z zaproszonych państw i organizacji międzynarodowych poświęcona problematyce anektowanego i okupowanego przez Rosję od 2014 roku Półwyspu Krymskiego.

Wojna na Ukrainie

Sobota była 178. dniem rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jak informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, rosyjska armia kolejną dobę główne uderzenie kieruje poprzez front w Donbasie. Celem jest zdobycie Bachmutu, Słowiańska i Kramatorska. Ukraińcy blokują rosyjskie uderzenia na zachód od Doniecka. Atakują Rosjan na południu kraju, w obwodzie chersońskim. Rosyjska armia nadal okupuje Zaporoską Elektrownię Atomową i szantażuje świat swoimi działaniami na jej obszarze.

IAR/ho

Rosyjscy turyści uciekają z Krymu, a prorosyjscy separatyści nie śpią spokojnie

21.08.2022 13:30
Rosjanie i prorosyjscy separatyści uciekają z ukraińskich regionów, czasowo okupowanych przez Rosję - informują rosyjskie media niezależne.

ONZ: od lipca przez Morze Czarne wyeksportowano 650 tys. ton ukraińskiej żywności

21.08.2022 13:15
Od 1 sierpnia przez Morze Czarne wyeksportowano 650 tysięcy ton ukraińskiej żywności - poinformował Antonio Guterres. Sekretarz generalny ONZ odwiedził tam centrum koordynacyjne, które nadzoruje transport zboża przez Morze Czarne.

Wiceszef MON: Polska, obok USA i Wielkiej Brytanii, przekazuje Ukrainie największą pomoc militarną

21.08.2022 09:30
Polska, obok Stanów Zjednoczonych i Wlk. Brytanii, przekazała i nadal przekazuje Ukrainie największą pomoc militarną - podkreślił Wojciech Skurkiewicz. Dodał, że jest to pomoc stała, ciągła i wielowymiarowa