Redakcja Polska

Wojna na Ukrainie głównym tematem szczytu G20 na Bali

15.11.2022 14:57
Właśnie teraz trzeba i można zatrzymać niszczycielską wojnę Rosji - oświadczył we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, występując w formie online na rozpoczętym we wtorek szczycie. Ukraiński przywódca zaznaczył przy tym, że Kijów nie zgodzi się na żadne kompromisy.
Audio
  • We wtorek na wyspie Bali rozpoczął się szczyt przywódców państw grupy G20. Głównym tematem spotkania jest wojna na Ukrainie. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Na Bali rozpoczął się szczyt G20.
Na Bali rozpoczął się szczyt G20.PAP/DITA ALANGKARA / POOL

"Nie warto proponować Ukrainie kompromisów dotyczących sumienia, suwerenności, terytorium i niepodległości" - oznajmił szef ukraińskiego państwa.

Jeśli Rosja chce zakończenia wojny, niech udowodni to działaniami - dodał. Zaznaczył, że jego kraj nie pozwoli na to, by "Rosja przeczekała, wzmocniła siły i później rozpoczęła nową serię terroru i globalnej destabilizacji". Zełenski zapowiedział, że "nie będzie żadnych (umów) Mińsk-3, które Rosja złamie od razu po zawarciu". Odniósł się w ten sposób do wcześniejszych porozumień w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie.

"Jestem przekonany, że właśnie teraz trzeba i można zakończyć niszczycielską rosyjską wojnę" - zaapelował prezydent Ukrainy, która nie jest członkiem G20, lecz została zaproszona na szczyt.

Prezydent Zełenski przedstawił plan "ukraińskiej formuły pokoju" i propozycje rozwiązań, które mają go gwarantować.

Wśród nich szef ukraińskiego państwa wymienił: bezpieczeństwo jądrowe, żywnościowe, energetyczne, uwolnienie wszystkich jeńców i deportowanych, realizację Karty Narodów Zjednoczonych i przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy oraz światowego porządku, wycofanie rosyjskich wojsk i zakończenie działań bojowych, przywrócenie sprawiedliwości, przeciwdziałanie zbrodniom przeciwko środowisku, niedopuszczenie do eskalacji, podpisanie dokumentu o zakończeniu wojny.

Ukraiński przywódca odniósł się też m.in. do wyzwolenia przez armię spod rosyjskiej okupacji Chersonia. Porównał to dokonanie z lądowaniem aliantów w Normandii w 1944 r.

We wtorek na wyspie Bali rozpoczął się szczyt przywódców państw grupy G20. Gospodarz wydarzenia, prezydent Indonezji Joko Widodo, zaapelował o jedność i współpracę w radzeniu sobie z problemami światowej gospodarki mimo głębokich podziałów w sprawie wojny na Ukrainie.

PAP/PP

Ukraina: w wyzwolonym rejonie berysławskim Rosjanie zaminowali domy, szpitale, szkoły i lasy

14.11.2022 10:31
W wyzwolonym spod rosyjskiej okupacji rejonie berysławskim w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, najeźdźcy zaminowali wszystko, co mogli. Ładunki podłożono nie tylko w obiektach infrastruktury krytycznej, ale też w prywatnych domach i ośrodkach zdrowia oraz w lasach - powiadomił szef lokalnych władz Wołodymyr Litwinow.

Kiedy kolejny pakiet sankcji UE na Rosję? Zbigniew Rau liczy jeszcze na ten miesiąc

14.11.2022 18:24
Polska liczy, że kolejny, dziewiąty pakiet sankcji wobec Rosji zostanie przyjęty jeszcze w tym miesiącu. Powiedział o tym w Brukseli minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, po spotkaniu szefów dyplomacji unijnych krajów - informuje Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.