Redakcja Polska

Kolejny pakiet sankcji na Rosję. Wołodymyr Zełenski wdzięczny UE, ale podkreśla: "presję trzeba zwiększyć"

17.12.2022 12:45
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował przywódcom Unii Europejskiej za wprowadzenie dziewiątego pakietu sankcji wobec Rosji. W nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych ukraiński przywódca podkreślił, że należy stale zwiększać presję na władze w Moskwie, by jak najszybciej zakończyć wojnę. 
Wołodymyr Zełenski odniósł się do dziewiątego unijnego pakietu sankcyjnego wobec Rosji
Wołodymyr Zełenski odniósł się do dziewiątego unijnego pakietu sankcyjnego wobec Rosjifacebook.com/zelenskiy.official

- Oczywiście presję należy jeszcze zwiększyć. Dziękuję wszystkim przywódcom i krajom, które walczyły o mocniejsze sankcje. Będziemy współpracować z Komisją Europejską, z przywódcami krajów unijnych i obywatelami Unii, aby polityka sankcyjna doprowadziła do zakończenia wojny i nie wysyłała Rosji błędnych sygnałów jakoby ktoś chciał zmniejszyć presję - powiedział Wołodymyr Zełenski.

Sankcje na Rosje. Kolejny pakiet wszedł w życie

Dziś w życie wszedł dziewiąty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji. Wczoraj nowe restrykcje uzgodnili ambasadorowie unijnych państw na spotkaniu w Brukseli w porozumieniu z przywódcami 27-mki, którzy w tym samym czasie i w tym samym budynku brali udział w szczycie.

Nowy pakiet zawiera między innymi ograniczenia eksportu dronów i silników do dronów, chemikaliów, sprzętu informatycznego, noktowizyjnego, radionawigacyjnego i elektroniki. Jest również zakaz inwestycji w rosyjski sektor wydobywczy z wyjątkiem niektórych surowców krytycznych. Ponadto zostały zawieszone koncesje na nadawanie dla kolejnych rosyjskich mediów, szerzących kremlowską propagandę i dezinformację.

Uderzenie w sektor bankowy

Unia ponownie uderza również w sektor bankowy. Rosyjski Bank Rozwoju Regionalnego został objęty całkowitym zakazem transakcji, a aktywa trzech rosyjskich banków zostały zamrożone.

Na czarną unijną listę z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie zostało wpisanych 141 osób i 49 firm oraz instytucji. Sankcjami zostały objęte między innymi osoby odpowiedzialne za porywanie ukraińskich dzieci z terenów okupowanych i wywożenie w głąb Rosji, gdzie nadawane są im obywatelstwa i przyspieszane są procedury adopcyjne.


IAR/dad

W Krzywym Rogu na Ukrainie spod gruzów po rosyjskim ostrzale wydobyto ciało 1,5-rocznego dziecka

17.12.2022 10:13
Spod gruzów budynku mieszkalnego trafionego w piątek rosyjską rakietą wydobyto ciało czwartej ofiary śmiertelnej – półtorarocznego chłopczyka. Wcześniej informowano o śmierci w ostrzale jego rodziców oraz jeszcze jednej osoby.

W całej Ukrainie alarm lotniczy z powodu wylotu MiG-31K z lotniska na Białorusi

17.12.2022 11:53
W sobotę przed południem w całej Ukrainie ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Przyczyna to wylot z białoruskiego lotniska w Maczuliszczach myśliwców MiG-31K. Mogą one, według Rosjan, przenosić rakiety Kindżał, których deklarowany zasięg to 2 tys. km.