Redakcja Polska

Leopardy dla Ukrainy? Paweł Jabłoński: zachęcamy inne kraje do przekazywania nowoczesnych czołgów

09.01.2023 10:07
Zachęcamy inne państwa do stworzenia szerszej koalicji na rzecz przekazywania Ukrainie nowocześniejszych czołgów, np. Leopardów - powiedział w poniedziałek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Audio
  • Zachodnie państwa zapowiadają wsparcie Ukrainy dostawami pojazdów pancernych. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Czołg Leopard 2
Czołg Leopard 2Filmbildfabrik/ Shutterstock

W czwartek, po rozmowie telefonicznej prezydenta USA Joe Bidena i kanclerza Niemiec Olafa Scholza, rządy Stanów Zjednoczonych i RFN ogłosiły, że USA przekażą Ukrainie bojowe wozy piechoty Bradley, a Niemcy bojowe wozy piechoty Marder i baterię systemu obrony powietrznej Patriot. We wspólnym oświadczeniu nie podano liczby pojazdów; według mediów chodzi o 50 Bradleyów i do 40 Marderów.

Wiceszef MSZ w Programie Pierwszym Polskiego Radia odniósł się do głosów krytyki, jakie pojawiły się ze strony opozycji, kiedy w listopadzie prezes PiS Jarosław Kaczyński zaproponował przekazanie Ukrainie oferowanych Polsce niemieckich Patriotów. - Najchętniej bym usłyszał, co teraz o tym myśli czy to Tomasz Siemoniak czy Donald Tusk, który też mówił, że to propozycja głęboko nieakceptowalna; takie były hasła, że to jest w ogóle niewykonalne, że przekazanie zestawów Patriot na Ukrainę oznaczałoby włączenie się NATO do wojny, że to od razu żołnierze niemieccy mieliby się tam udać. Tego rodzaju opowieści słyszeliśmy, to były kompletne brednie - ocenił.

Zdaniem Jabłońskiego, "ludzie, którzy te rzeczy opowiadali, tak naprawdę mówili to samo, co mówił Władimir Putin, bo on od samego początku chciał doprowadzić do tego, aby Ukraina miała jak najmniej broni, żeby ten nowoczesny sprzęt na Ukrainę nie trafił". - Jeśli ktoś w ten sposób działał, to niestety działał w interesie Putina i dzisiaj trzeba rozliczać tych ludzi, którzy takie rzeczy mówili, bo oni się kompletnie mylili albo celowo wprowadzali opinię publiczną w błąd - powiedział wiceszef MSZ.

Paweł Jabłoński: Polacy jako pierwsi przekazali czołgi

Dopytywany o decyzje innych państw, jeśli chodzi o dozbrajanie Ukrainy, Jabłoński ocenił, że jest to zmiana na lepsze. - Zmiana w dobrym kierunku, chociaż w dalszym ciągu jeszcze zmiana niewystarczająca, niedostateczna. My cały czas uważamy, że tego sprzętu powinno być więcej, powinien być to sprzęt jeszcze bardziej zaawansowany, jeśli chodzi choćby o czołgi - powiedział.

Przypomniał, że Polska jako pierwsze państwo przekazał czołgi Ukrainie i zachęca do tego pozostałych. - O tym mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki razem z wicepremierem Mariuszem Błaszczakiem na konferencji prasowej, że zachęcamy też inne państwa do stworzenia takiej szerszej koalicji na rzecz przekazywania tych nowocześniejszych czołgów, na przykład Leopardów. My sami oczywiście też teoretycznie moglibyśmy indywidualnie działać, ale tutaj potrzebne jest szersze współdziałanie NATO, dlatego że też musimy zachowywać nasze zdolności obronne - mówił wiceszef polskiej dyplomacji.


IAR/Polskie Radio/dad

Rosja rozpadnie się po przegranej? "Foreign Policy": najwyższy czas, by traktować ten scenariusz poważnie

08.01.2023 16:15
Porażka Kremla w wojnie z Ukrainą staje się coraz bardziej prawdopodobna, dlatego po prawie roku konfliktu zdumiewa niemal całkowity brak dyskusji na temat skutków rozpadu Rosji na mniejsze organizmy państwowe; najwyższy czas, by potraktować ten scenariusz poważnie - ocenił amerykański politolog Alexander Motyl na łamach magazynu "Foreign Policy".

Rosjanie wzięli odwet za atak Ukrainy na koszary w Makiejewce? To fake news

09.01.2023 09:28
Nieprawdziwe oświadczenia ministerstwa obrony Rosji o „operacji zemsty” za atak wojsk ukraińskich na koszary w Makiejewce wywołały niezadowolenie wśród stronników rosyjskiej agresji – pisze Instytut Badań nad Wojną ISW.

Rosyjski propagandysta z zakazem wjazdu do Polski

09.01.2023 11:43
Na wniosek szefa ABW rosyjski propagandysta Wiktor Bezeka został wpisany na listę cudzoziemców niepożądanych na terytorium Rzeczypospolitej. Jak przekazano, działalność publicystyczna Bezeki stanowi element walki informacyjnej prowadzonej przez Kreml przeciwko Polsce i Unii Europejskiej.