Redakcja Polska

Szef Rady Europejskiej opowiedział się za przekazaniem czołgów Ukrainie

18.01.2023 11:17
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel opowiedział się za dalszym dozbrajaniem Ukrainy i przekazywaniem jej ciężkiego sprzętu, w tym czołgów. Podkreślił, że wspieranie wojskowe Ukrainy to wspieranie pokoju, demokracji i międzynarodowego porządku.
Szef Rady Europejskiej
Szef Rady EuropejskiejAlexandros Michailidis/Shutterstock

- Od prawie roku Rosja realizuje strategię zniszczenia, strategię terroru, bombardując Ukraińców i zmusić ich do poddania, ale Ukraińcy stawiają opór. My w Unii Europejskiej będziemy ich wspierać tak długo jak będzie to konieczne. Czas nagli, Ukraina pilnie potrzebuje więcej sprzętu i osobiście jestem za dostawami czołgów na Ukrainę - powiedział szef Rady występując na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. 

To kolejny głos w Unii, odczytywany jako presja na Niemcy, które nie chcą się zgodzić na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard. We wtorek, na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos nadzieję na zmianę stanowiska władz w Berlinie wyrażali prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nauseda.

IAR/dad

Na procesie Andrzeja Poczobuta we wtorek nie było rozprawy. Data kolejnego posiedzenia sądu - nieznana

18.01.2023 09:41
We wtorek proces Andrzeja Poczobuta przed białoruskim sądem nie był kontynuowany – wynika z ustaleń PAP. Sąd nie podaje w Internecie daty kolejnej rozprawy, żadnych informacji nie przekazują również monitorujący sytuację obrońcy praw człowieka.

Instytut Adama Mickiewicza podsumowuje Rok Romantyzmu Polskiego

18.01.2023 09:55
Wydarzenia związane z polskim romantyzmem odbyły się w 2022 roku zarówno w Europie, m.in. we Włoszech, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, na Litwie, jak i w Stanach Zjednoczonych.