Polskie Radio
Section05
Bialoruś

Sawicki: trzeba sobie jasno powiedzieć, że granica nadal szczelna nie jest i nie będzie

- Trzeba sobie jasno powiedzieć, że granica nadal szczelna nie jest i nie będzie. Więc jeśli nie rozwiąże się tego problemu na płaszczyźnie politycznej i zablokowania biznesu dla Aleksandra Łukaszenki w zakresie nazwijmy to turystyki bliskowschodniej, to nadal będzie to trwało. Tu muszą iść kolejne kroki i współpraca na forum międzynarodowym - mówił Marek Sawicki z PSL i Koalicji Polskiej w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Marek Sawicki PSL polityka granica Bialoruś kryzys na granicy POLSKA migracja Aleksander Łukaszenka

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Marta Kubiak: Frontex absolutnie nie zdaje egzaminu

- Instytucja Frontexu absolutnie nie zdaje egzaminu, bo jeżeli rzeczywiście chcieliby pomóc, to nie zajmowaliby się udzielaniem pomocy w kwestii ewentualnych wniosków - powiedziała w audycji "Dwie strony" na antenie Polskiego Radia 24 Marta Kubiak, poseł PiS. Gościem programu była także Joanna Senyszyn z Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo polityka granica Bialoruś relacje polsko-białoruskie imigranci w Europie imigracja migracja Joanna Senyszyn

Kompas strategiczny UE. Siły szybkiego reagowania w odpowiedzi na nowe zagrożenia

Stworzenie unijnych sił szybkiego reagowania liczących 5 tysięcy żołnierzy do 2025 roku to jedno z założeń tak zwanego kompasu strategicznego dla Europy. Jest to dokument określający zagrożenia i wyzwania dla Unii, wyznaczający państwom członkowskim cele i proponujący operacyjne działania. Teraz po raz pierwszy został on zaprezentowany unijnym ministrom obrony.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Europa wojsko wojna hybrydowa Bialoruś

Kolejne sankcje wobec reżimu Łukaszenki. USA pracują nad nowym pakietem

Stany Zjednoczone pracują nad nałożeniem kolejnych sankcji na Białoruś - poinformował Departament Stanu. Rzecznik departamentu Ned Price powiedział dziennikarzom, że prace prowadzone są wspólnie z Unią Europejską i mają na celu powstrzymanie "nieludzkiego traktowania" migrantów przez władze białoruskie przy granicy z Polską.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone USA Bialoruś Departament Stanu USA Aleksander Łukaszenka

Kryzys w Kuźnicy. Budzisz: to nie jest chimera irracjonalnego dyktatora, ale element pewnej strategii

- To, co dzieje się dzisiaj na granicy, to nie jest odosobnione wydarzenie, jakaś chimera irracjonalnego dyktatora, ale jest to pewien element strategii dość przemyślanej i konsekwentnie realizowanej - tak o kryzysie migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz z tygodnika "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo granica Bialoruś imigranci w Europie imigracja migracja Antoni Trzmiel

"Prezydent wie, co ma do powiedzenia opozycja. To nic budującego". Szrot o niezwoływaniu RBN ws. kryzysu migracyjnego

- Jeśli Rada Bezpieczeństwa Narodowego miałaby się sprowadzać do dyskusji, którą widzieliśmy na forum Sejmu, będę doradzał prezydentowi, żeby jej nie zwoływał. Prezydent wie, co w sprawie kryzysu ma do powiedzenia opozycja, to nic budującego - powiedział Interii prezydencki minister Paweł Szrot.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA granica Bialoruś Aleksander Łukaszenka służby i bezpieczeństwo prezydent BBN imigranci w Europie

"Liczymy, że 30 dni wystarczy na uporządkowanie sytuacji na granicy". Müller o stanie wyjątkowym

- Mam nadzieję, że w najbliższych tygodniach udowodnimy, że stan wyjątkowy był niezbędny do tego, aby zabezpieczyć polskie granice. Liczymy, że te 30 dni wystarczą na to, aby uporządkować sytuację na granicy - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Bialoruś polityka relacje polsko-białoruskie Piotr Müller granica wojna hybrydowa migracja

"Decyzja w najbliższym czasie". Prezydent o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na granicy

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że z uwagą analizuje uchwałę Rady Ministrów o potrzebie lepszego zabezpieczenia granicy z Białorusią. Po odprawie z dowództwem Wojska Polskiego i służb specjalnych oraz ministrem obrony narodowej prezydent mówił, że obecne działania hybrydowe prowadzone przez reżim Aleksandra Łukaszenki, mają związek z prowadzonymi manewrami białorusko-rosyjskimi "Zapad 2021".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo granica Bialoruś Andrzej Duda prezydent stan nadzwyczajny

"Po drugiej stronie nie mamy partnera". Andrzej Gawron o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

- Trzeba zrobić wszystko, wykorzystując zarówno narzędzia dyplomatyczne, jak i inne, jeżeli takowe są, żeby ten konflikt zakończyć, ale wiadomo, że po drugiej stronie nie mamy partnera - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Gawron. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Bialoruś migracja kryzys migracyjny Prawo i Sprawiedliwość służby i bezpieczeństwo Mirosław Skowron