Redakcja Polska

Szef niemieckiego MON: decyzja ws. Leopardów może zapaść już wkrótce

24.01.2023 11:36
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius poinformował, że jeszcze nie zapadła decyzja w sprawie wysłania czołgów Leopard na Ukrainę. Zakłada on, że może zostać podjęta "już wkrótce". Po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w Berlinie dodał jednak, że inne kraje mogą już rozpocząć szkolenie ukraińskich załóg czołgów na niemieckich Leopardach.
Olaf Scholz and Boris Pistorius
Olaf Scholz and Boris PistoriusFoto: PAP/EPA/FILIP SINGER

Boris Pistorius powiedział, że żywa dyskusja wokół Leopardów przykrywa rzeczywiste informacje o skali niemieckiego wsparcia dla Ukrainy. - Niemcy znajdują się w ścisłej czołówce liderów wsparcia wojskowego dla Kijowa. Przeznaczyliśmy na ten cel w sumie już około 3,3 miliardów euro. Tylko USA i Wielka Brytania dostarczyły nieco więcej - bronił się szef niemieckiego MON.

Boris Pistorius dodał, że kraje posiadające Leopardy mogą już rozpocząć szkolenia ukraińskich żołnierzy z ich obsługi. Do tej pory Berlin nie wyrażał zgody ani na wysłanie tych czołgów z własnych zasobów, ani na dalszy ich eksport z innych krajów. Według polityka SPD decyzja o wysłaniu własnych Leopardów nie zależy od niego, lecz od kanclerza Olafa Scholza. Podkreślił, że on sam mógł jedynie zlecić kontrolę tych czołgów, aby "w razie czego móc szybko zareagować".

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził przekonanie, że Niemcy powinny być europejskim liderem wsparcia dla Ukrainy. Według niego Putin nie zrezygnował ze swoich imperialnych planów, a ciężka broń ocali wielu Ukraińców przed śmiercią, ukraińskie szpitale i szkoły przed zniszczeniem.

Media wskazują na ostatnie sondaże, według których Olaf Scholz musiałby przekonać w tej sprawie ponad połowę niemieckiego społeczeństwa.

IAR/dad

Walki na wschodzie Ukrainy. Rosja przygotowuje się do nowej ofensywy

24.01.2023 11:13
Siły rosyjskie przygotowują się do przeprowadzenia w nadchodzących miesiącach na Ukrainie zdecydowanej operacji wojskowej, która może mieć zarówno charakter ofensywny, jak i defensywny - informuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Dodaje, że taką ocenę sytuacji potwierdza też ukraiński wywiad wojskowy HUR.

Włoska gazeta pisze o "polskim obozie koncentracyjnym". Jest reakcja wiceszefa MSZ

24.01.2023 12:04
Wiceszef polskiej dyplomacji Paweł Jabłoński powiedział, że nazywanie niemieckich obozów koncentracyjnych polskimi wynika z nieświadomości zachodnich dziennikarzy, zbyt małej promocji Polski i braku wiedzy o historii. W ten sposób skomentował artykuł miejscowych włoskich mediów, które w odniesieniu do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz użyły określenia "polski obóz".