Redakcja Polska

Włoska gazeta pisze o "polskim obozie koncentracyjnym". Jest reakcja wiceszefa MSZ

24.01.2023 12:04
Wiceszef polskiej dyplomacji Paweł Jabłoński powiedział, że nazywanie niemieckich obozów koncentracyjnych polskimi wynika z nieświadomości zachodnich dziennikarzy, zbyt małej promocji Polski i braku wiedzy o historii. W ten sposób skomentował artykuł miejscowych włoskich mediów, które w odniesieniu do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz użyły określenia "polski obóz".
Jabłoński o włoskiej publikacji, która nazywa obóz w Auschwitz polskim
Jabłoński o włoskiej publikacji, która nazywa obóz w Auschwitz polskimSylwia Penc / Zuma Press / Forum

W sprawie użycia określenia skuteczną interwencję podjęła ambasada RP we Włoszech. Stwierdzenie znalazło się w gazecie "Il Resto del Carlino" wydawanej w Bolonii. W opublikowanym artykule Auschwitz nazwano "polskim obozem nazistowskim". Po interwencji polskiej ambasady na stronie internetowej gazety zmieniono to sformułowanie na "nazistowski obóz".


Paweł Jabłoński powiedział w Polskim Radiu 24, że za podobnymi określeniami najczęściej kryje się niewiedza, a nie zła wola.

- Społeczeństwa na całym świecie mało wiedzą o historii II wojny światowej poza historią Holokaustu, który jest w centrum programów nauczania na całym świecie. Natomiast nie ma często informacji o innych zbrodniach niemieckich czy sowieckich popełnianych na innych narodach, narodzie polskim - wyjaśnił.

Szybka reakcja polskiej dyplomacji

Wiceminister Paweł Jabłoński dodał, że MSZ działa intensywnie, by reagować na takie publikacje i mówić o historii Polski, o nierozliczeniu zbrodni popełnionych na Polakach. - To jest proces na lata - zaznaczył.


IAR/PR24/dad

Zobacz więcej na temat: Włochy Europa Auschwitz

Elektrownia jądrowa w Polsce. Wicepremier Sasin: budowa jest już nie do zatrzymania, prace idą pełną parą

24.01.2023 10:01
Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że budowa elektrowni atomowej w Polsce jest już nie do zatrzymania.

Walki na wschodzie Ukrainy. Rosja przygotowuje się do nowej ofensywy

24.01.2023 11:13
Siły rosyjskie przygotowują się do przeprowadzenia w nadchodzących miesiącach na Ukrainie zdecydowanej operacji wojskowej, która może mieć zarówno charakter ofensywny, jak i defensywny - informuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Dodaje, że taką ocenę sytuacji potwierdza też ukraiński wywiad wojskowy HUR.