Redakcja Polska

Unia Europejska przekazała Gruzji oficjalny protest w sprawie Saakaszwilego

27.02.2023 16:05
Unia Europejska przekazała władzom w Tbilisi oficjalny protest w sprawie byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Jest w nim apel o zwolnienie go na leczenie do Polski.
Prezydent Zełenski: Micheil Saakaszwili jest publicznie torturowany przez władze Gruzji
Prezydent Zełenski: Micheil Saakaszwili jest publicznie torturowany przez władze GruzjiFacebook.com/Дмитро Лубінець

Micheil Saakaszwili, prezydent Gruzji w latach 2004-2013, odsiaduje wyrok sześciu lat więzienia za rzekome nadużycie władzy, który - jak podkreśla - jest motywowany politycznie. Obecnie przebywa on w więzieniu, a jego stan zdrowia znacznie się pogorszył. O tym, że Warszawa zgłosiła w Unii chęć przyjęcia Micheila Saakaszwilego i zbierała podpisy w Unii pod wspólnym oświadczeniem jako pierwsza informowała 6 lutego brukselska korespondentka Polskiego Radia.Protest przekazał w ministerstwie sprawiedliwości ambasador Unii Europejskiej w Gruzji wraz z ambasadorem Szwecji, która przewodniczy w tym półroczu pracami Wspólnoty. Unia, zwracając się do władz w Tbilisi o zgodę na przerwanie odbywania kary przez Saakaszwilego z powodu leczenia, wskazuje, że jest taka możliwość w gruzińskim kodeksie karnym. Dyplomaci z naszego regionu, w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia podkreślali, że życie Saakaszwilego, osobistego wroga Kremla, jest w Gruzji w niebezpieczeństwie. "Teraz Rosjanie chcą wyeliminować wroga rękami Gruzinów i przy okazji zablokować euroatlantyckie aspiracje Gruzji" - dodają rozmówcy Beaty Płomeckiej.

Micheil Saakaszwili do więzienia trafił w październiku 2021 roku, gdzie prowadził strajki głodowe. Kilka miesięcy później został przewieziony do szpitala.


IAR/dad


Szef BBN Jacek Siewiera: Ukraina bliżej NATO niż kiedykolwiek wcześniej

27.02.2023 13:18
Dzisiaj, także dzięki naszym staraniom, NATO jest bardziej zjednoczone, państwa europejskie zbudowały porozumienie wokół silnej polityki sankcyjnej, Ukraina jest bliżej euroatlantyckiej wspólnoty niż kiedykolwiek - powiedział "Gazecie Polskiej Codziennie" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

KE wraz z Polską uruchamia wspólną inicjatywę ws. ukraińskich dzieci porywanych do Rosji

27.02.2023 14:17
Komisja Europejska potwierdza wspólną inicjatywę z Polską w sprawie uprowadzanych ukraińskich dzieci, wywożenie ich w głąb Rosji i tam przymusowe adopcje. Informował o niej w sobotę minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.

Ogromne straty Rosjan na Ukrainie. Nawet do 270 tysięcy rannych i zabitych

27.02.2023 15:27
- Straty armii rosyjskiej na Ukrainie mogą wynosić od 130 tys. do 270 tys. zabitych i rannych - ocenia analityk Rusłan Lewijew z projektu Conflict Intelligence Team, monitorującego przebieg inwazji rosyjskiej. Szacunki te nie uwzględniają strat Grupy Wagnera.