Redakcja Polska

Niemcy nie chcą międzynarodowego mechanizmu reparacji Rosji za inwazję na Ukrainie?

10.03.2023 10:54
Szkic konkluzji Rady Europejskiej mógł zawierać zapis o reparacjach Rosji za inwazję na Ukrainie, lecz Niemcy chcą jego skreślenia - donosi portal biznesalert.pl.
Ukraina: zniszczenia cywilnych budynków wywołane rosyjskimi bombardowaniami
Ukraina: zniszczenia cywilnych budynków wywołane rosyjskimi bombardowaniamiPAP/Abaca/AA/ABACA

Jak przypomina portal, konkluzje Rady Europejskiej zostały zapisane w szkicu rozesłanym do państw członkowskich w celu negocjacji. "W punkcie siódmym znalazł się zapis o „pełnym poparciu Unii Europejskiej na rzecz ustanowieni międzynarodowego mechanizmu rekompensat za szkody i straty, a także zebranie dokumentacji z dowodami oraz roszczeniami w odniesieniu do szkód spowodowanych przez Rosję”. Zapis głosił też konieczność wykorzystania zamrożonych i przejętych aktywów rosyjskich na potrzeby odbudowy Ukrainy, reparacji, a wszystko w zgodzie z przepisami unijnymi oraz międzynarodowymi" - czytamy na biznesalert.pl.

Portal donosi, że "uwagi Niemiec zakładają wykreślenie fragmentu o „pełnym poparciu Unii Europejskiej na rzecz ustanowienia międzynarodowego mechanizmu rekompensat”. Berlin zaproponował mniej zobowiązujący zapis o „potrzebie powstania mechanizmu rejestrowania strat spowodowanych przez Rosję”. Ta propozycja zakłada zatem brak międzynarodowego mechanizmu rekompensat, który doprowadziłby do wyegzekwowania reparacji od Rosjan." - czytamy.

W ocenie autora tekstu, ciekawy kontekst do sprawy może przynieść spór o reparacje między Polską a Niemcami. "Polacy przywrócili na agendę temat reparacji po II Wojnie Światowej, który Niemcy uważają za zamknięty. Rozmowy na ten temat są kontynuowane, póki co bezowocnie." - czytamy.


Źródło: biznesalert.pl

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie Ukraina

Polska i Słowacja gotowe przekazać myśliwce MiG-29 Ukrainie

09.03.2023 17:06
Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla CNN International wskazał, że Polska jest gotowa przekazać Ukrainie swoje myśliwce MiG-29 w ramach międzynarodowej koalicji. Dodał, że Ukraina w przyszłości otrzyma samoloty F-16. - Jeśli chodzi o przekazanie przez Polskę samolotów Ukrainie, to nie będzie jakaś duża liczba, z całą pewnością nie będzie ona odpowiadać liczbie przekazanych czołgów - powiedział szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot odnosząc się do tych zapowiedzi.  

Ograniczenie zużycia energii UE. Jest wstępne porozumienie

10.03.2023 08:37
Jak relacjonuje brukselska korespondentka Polskiego Radia, jest wstępne porozumienie w Unii Europejskiej w sprawie zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o 11,7 procent do 2030 roku.