Redakcja Polska

USA chcą przekazać Ukrainie czołgi Abrams szybciej, niż planowano

21.03.2023 17:13
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział we wtorek, że administracja USA pracuje nad przyspieszeniem procesu dostaw czołgów A1M2 Abrams na Ukrainę. Według agencji AP Ukraina ma otrzymać wyremontowane starsze czołgi, a celem są dostawy w ciągu 8-10 miesięcy.
Pierwotny plan zakładał wysłanie 31 nowych czołgów M1A2 Abrams
Pierwotny plan zakładał wysłanie 31 nowych czołgów M1A2 AbramsShutterstock/Karolis Kavolelis

- Pentagon pracuje tak szybko, jak tylko może i myślę, że wkrótce będzie miał więcej do powiedzenia na temat tego, czy możemy dostarczyć czołgi Abrams na Ukrainę trochę szybciej, niż wcześniej oczekiwaliśmy - powiedział Kirby podczas wywiadu w programie "Morning Joe" w telewizji MSNBC. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, dlaczego dostawy Abramsów zajmują 2 lata.

Zaznaczył jednocześnie, że choć prace nad tym trwają, to wciąż dostawy czołgów będą wymagać czasu. Jak dodał, podstawowe szkolenie dla amerykańskich załóg na Abramsach trwa 6-8 tygodni, a dodatkowym wyzwaniem jest przygotowanie całego łańcucha dostaw, aby móc utrzymywać maszyny.

Według agencji AP, która powołuje się na anonimowego przedstawiciela administracji, plan polega na wysłaniu Ukrainie starszych, wyremontowanych maszyn, co pozwoli na dostawę w 8-10 miesięcy. Pierwotny plan zakładał wysłanie 31 nowych czołgów M1A2 Abrams.

Kirby przyznał, że Ukraina zużywa obecnie dostarczaną amunicję w szybkim tempie, m.in. broniąc Bachmutu. Dodał jednak, że Biały Dom jest świadomy potrzeb Kijowa, by odpowiednio móc się bronić i przejść do ofensywy. Wskazał przy tym na ogłoszony w poniedziałek nowy pakiet pomocy wojskowej, złożony głównie z kolejnych dostaw amunicji artyleryjskiej i do systemów HIMARS. Zaznaczył, że obecnymi priorytetami są amunicja, obrona powietrzna i pojazdy opancerzone.


IAR/PAP/dad

Eksplozje na okupowanym Krymie. Ukraiński resort obrony: zniszczono rosyjskie rakiety Kalibr

21.03.2023 15:21
Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało w poniedziałek, że eksplozja w mieście Dżankoi na okupowanym Krymie zniszczyła podczas tranzytu kolejowego rosyjskie pociski Kalibr - podał Reuters

Garnizon armii USA w Polsce. Ekspert PISM: Amerykanie planują trwałe zaangażowanie

21.03.2023 15:42
- Znaczenie nowo powstającego garnizonu US Army w Polsce jest przede wszystkim symboliczne, ale ma i wymiar praktyczny - ocenił Artur Kacprzyk, specjalista z zakresu bezpieczeństwa międzynarodowego z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - Stała obecność wojsk USA w Polsce wskazuje, że Amerykanie planują trwałe zaangażowanie w regionie - podkreślił.

Polska na czwartym miejscu w NATO jeśli chodzi o wydatki na obronę

21.03.2023 16:03
Polska jest na czwartym miejscu jeśli chodzi o wydatki na obronę i spełnia wymagane dwa procent PKB. Tak wynika z opublikowanego raportu dotyczącego działalności Sojuszu w ubiegłym roku.