Redakcja Polska

Polityczny wyrok ws. Andrzeja Poczobuta. Polska odpowie kolejnymi sankcjami

26.05.2023 16:48
W poniedziałek polskie władze wpiszą na listę sankcyjną kilkuset przedstawicieli reżimu Aleksandra Łukaszenki. Taką deklarację złożył w mediach społecznościowych minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
Szef MSWiA: na listę sankcyjną zostanie wpisanych kilkuset przedstawicieli reżimu Łukaszenki
Szef MSWiA: na listę sankcyjną zostanie wpisanych kilkuset przedstawicieli reżimu ŁukaszenkiAdam Chelstowski / Forum

"W związku z podtrzymaniem drakońskiego wyroku ws. Andrzeja Poczobuta, w poniedziałek ogłoszę decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną kilkuset przedstawicieli reżimu Łukaszenki odpowiedzialnych za represje polityczne, w tym za represje wobec Polaków mieszkających na Białorusi" - napisał w piątek na Twitterze minister MSWiA Mariusz Kamiński.

Zaostrzenie sankcji to odpowiedź na decyzję białoruskiego sądu, który podtrzymał wyrok w sprawie działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta. Jak wskazał minister Kamiński, na listę sankcyjną trafią osoby odpowiedzialne za represje polityczne, w tym za represje wobec Polaków mieszkających na Białorusi.

Skazanie Polaka

Sąd Najwyższy Białorusi odrzucił apelację działacza Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta. Polak odsiaduje wyrok ośmiu lat pozbawienia wolności. Obrońcy praw człowieka, władze RP oraz społeczność międzynarodowa uznały wyrok reżimowego sądu za politycznie motywowany.

Andrzej Poczobut został zatrzymany w marcu 2021 roku. Reżim Aleksandra Łukaszenki oskarżył go o wzywanie do działań szkodzących Białorusi oraz wzywanie do nienawiści na tle narodowościowym, religijnym i społecznym.


IAR/dad

Ukraina: rosyjska rakieta trafiła w szpital w mieście Dniepr. Dwie ofiary śmiertelne

26.05.2023 15:08
Dwie ofiary śmiertelne i ponad dwadzieścia rannych, w tym dzieci. Taki jest bilans piątkowego rosyjskiego ataku rakietowego na miasto Dniepr. Ukraińskie władze nazwały ostrzał kolejnym rosyjskim aktem terroryzmu przeciwko cywilom.

Białoruski Sąd Najwyższy odrzucił apelację polskiego działacza Andrzeja Poczobuta

26.05.2023 15:31
Sąd Najwyższy białoruskiego reżimu odrzucił apelację działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta. Polak odsiaduje wyrok ośmiu lat pozbawienia wolności. Obrońcy praw człowieka, władze RP oraz społeczność międzynarodowa uznały wyrok reżimowego sądu za politycznie motywowany.