Redakcja Polska

Szef kancelarii prezydenta Ukrainy po ataku na Lwów: trzeba karać państwa, które przekazują Rosji komponenty do produkcji rakiet

06.07.2023 11:00
Według Andrija Jermaka Władimir Putin obawia się możliwości udzielenia gwarancji bezpieczeństwa Ukrainie przez Zachód i przyłączenia Ukrainy do NATO.
Audio
  • Ukraina: we Lwowie liczba rannych wzrosła [posłuchaj]
Mer Lwowa o ataku na miasto: celem Rosji jest zabijanie cywilów
Mer Lwowa o ataku na miasto: celem Rosji jest zabijanie cywilówPAP/EPA/MYKOLA TYS

Nocny atak sił rosyjskich na Lwów pokazuje, że Ukraina potrzebuje więcej obrony powietrznej i konieczne jest wdrożenie mechanizmów karania państw trzecich za eksport do Rosji ważnych komponentów do produkcji rakiet - napisał w czwartek na Telegramie szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

"Potrzebne są mechanizmy karania państw za reeksport do Federacji Rosyjskiej ważnych komponentów do produkcji rakiet" - stwierdził najbliższy współpracownik prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. 

Według Jermaka Władimir Putin obawia się możliwości udzielenia gwarancji bezpieczeństwa Ukrainie przez Zachód i przyłączenia Ukrainy do NATO. NATO to gwarancja tego, że Putin będzie się bał - napisał szef kancelarii prezydenta. 

"Zaproszenie naszego kraju do NATO wraz ze wzmocnieniem zdolności obronnych, pozwoli nam pokonać Rosjan. Członkostwo w NATO zagwarantuje bezpieczeństwo w Europie na wiele lat. Bez tego reżim rosyjski, jeśli zachowa on swoją integralność, będzie w stanie kontynuować terror powietrzny" - uważa Jermak. 

Podkreślił on w swoim wpisie, że nie ma gwarancji, iż podczas rosyjskich ataków któryś z pocisków przypadkowo nie trafi w terytorium sąsiednich państw. Podsumował, że decyzja o przyjęciu Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego byłaby historyczna i zmieniłaby Europę oraz pomogła w zachowaniu pokoju na świecie poprzez wzmocnienie architektury bezpieczeństwa. 

W nocnym ataku rakietowym Rosji na Lwów zginęły cztery osoby, 34 zostały ranne, w tym jedno dziecko. Uszkodzonych zostało 35 budynków. Siły powietrzne Ukrainy przechwyciły 7 z 10 rakiet wystrzelonych przez Rosjan z Morza Czarnego. 

PAP/IAR/ks

Znana ukraińska pisarka zginęła w wyniku ataku rakietowego Rosjan

03.07.2023 08:54
Wiktoria Amelina jest 13 śmiertelną ofiarą ostrzału rakietowego Kramatorska. Rosjanie w zeszły wtorek ostrzelali rakietami Iskander to miasto. Od kilku dni kobieta w stanie ciężkim przebywała w szpitalu

Rośnie liczba ofiar ataku rakietowego na Lwów

06.07.2023 08:09
Rosjanie w nocy ostrzelali miasto za pomocą rakiet. Zniszczonych zostało ponad 50 mieszkań w jednym z bloków mieszkalnych.

Szef wywiadu wojskowego Ukrainy: Rosja znajduje się na krawędzi wojny domowej

06.07.2023 17:30
Przeprowadzona przez ukraiński wywiad wojskowy analiza badania rosyjskiego MSW sugeruje, że w czasie buntu Putin mógł liczyć na lojalność Moskwy, ale nie Petersburga, swojego rodzinnego miasta