Polskie Radio
Section05
Jewgienij Prigożyn

"Miał doprowadzić do przewrotu i odsunąć mnie od władzy". Prezydent Mołdawii o planach Prigożyna

Przywódca Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn (który miał zginąć w katastrofie samolotu w sierpniu br.) planował na początku roku doprowadzenie do przewrotu w Mołdawii i odsunięcie mnie od władzy, by zdestabilizować kraj - powiedziała prezydent Maia Sandu "Financial Times".
Zobacz więcej na temat:  Mołdawia Rosja Grupa Wagnera Jewgienij Prigożyn służby specjalne bezpieczeństwo ŚWIAT Europa

Putin stał za śmiercią Prigożyna? Biały Dom: wszyscy wiedzą, że Kreml ma długą historię zabijania przeciwników

- Wszyscy wiedzą, że Kreml ma długą historię zabijania przeciwników politycznych i bardzo jasne jest, co tu się stało - oświadczyła we wtorek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre, odnosząc się do śmierci twórcy rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Rosja Grupa Wagnera polityka wojna na Ukrainie Jewgienij Prigożyn

PR24 Ekspert: śmierć Prigożyna chwilowo wzmacnia władzę Putina

- Część potencjalnych rywali Władimira Putina się przestraszy, ale pozostali zejdą głębiej do podziemia i następny zamach przeciwko prezydentowi Rosji zostanie lepiej przygotowany - mówił w Polskim Radiu 24 dr Witold Sokała, wicedyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych UJK w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina wojna na Ukrainie Władimir Putin Jewgienij Prigożyn Grupa Wagnera Rosja ŚWIAT Europa

NASZ WYWIAD Śmierć Prigożyna. Ekspert: skutek walk o schedę, dni Putina u władzy mogą być policzone, ale Rosja pozostanie agresywna

- Po buncie Jewgienija Prigożyna otoczenie Putina odebrało sygnał, że traci on pewne wpływy i zrozumiało, że można zaczynać walkę o przyszłość, o to, kto będzie rządził i kontrolował przepływy finansowe po Putinie - uważa Ołeksandr Musijenko z Centrum Badań Wojskowych i Prawnych. Zaznaczył, że dni Putina u władzy mogą być policzone. Zgodził się, że wewnętrzne walki władz na Kremlu nie zmienią agresywnej postawy Rosji wobec Ukrainy, Polski i świata zachodniego.
Zobacz więcej na temat:  Europa Europa Wschodnia Ukraina Rosja wojna 2023 wojna na Ukrainie NASZ WYWIAD Jewgienij Prigożyn infografika

Lech Kaczyński wśród wrogów Putina, którzy zginęli nagłą śmiercią. Australijski nadawca opublikował zestawienie

Australijski nadawca radiowo-telewizyjny SBS opublikował zestawienie wrogów Władimira Putina, którzy nagle zmarli lub ciężko zachorowali. Materiał zatytułowano "Od katastrof lotniczych po postrzały i otrucia". Na liście znalazł się też były prezydent RP prof. Lech Kaczyński.
Zobacz więcej na temat:  Lech Kaczyński Władimir Putin Rosja Kreml zabójstwo katastrofa samolotu katastrofa smoleńska Jewgienij Prigożyn Australia

"Putin został zdemaskowany jako gangster". Były brytyjski premier o śmierci Prigożyna

"Jewgienij Prigożyn wiedział - lepiej niż ktokolwiek inny - że Putin wierzy w wendetę. Nawet gdy Putin zaprosił go na Kreml 29 czerwca, po zakończeniu buntu, musiał wiedzieć, że tyran będzie rozmyślał o odwecie. Nawet gdy kilka dni temu Prigożyn udał się na szczyt Afryka-Rosja, musiał w głębi duszy myśleć, że żyje na kredyt" - napisał w dzienniku "Daily Mail" były brytyjski premier Boris Johnson. Jak przekonywał, śmierć szefa Grupy Wagnera jest "ostatecznym dowodem" na to, że prezydentowi Rosji "nie można ufać w kwestii pokoju na Ukrainie i musi on zostać pokonany", a Władimir Putin "został zdemaskowany jako gangster".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Wielka Brytania Boris Johnson Władimir Putin Jewgienij Prigożyn infografika

Lech Kaczyński wśród wrogów Putina, którzy zginęli nagłą śmiercią. Australijski nadawca opublikował zestawienie

Australijski nadawca radiowo-telewizyjny SBS opublikował zestawienie wrogów Władimira Putina, którzy nagle zmarli lub ciężko zachorowali. Materiał zatytułowano "Od katastrof lotniczych po postrzały i otrucia". Na liście znalazł się też były prezydent RP prof. Lech Kaczyński.
Zobacz więcej na temat:  Lech Kaczyński Władimir Putin Rosja ŚWIAT Kreml zabójstwo katastrofa samolotu katastrofa smoleńska Jewgienij Prigożyn Australia

Likwidacja Grupy Wagnera. ISW: rosyjski resort obrony może być w nią bardziej zaangażowany niż Putin

W najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia, że "rosyjski resort obrony może być bardziej zaangażowany w likwidację najemniczej Grupy Wagnera niż Władimir Putin". Szef formacji najemników Jewgienij Prigożyn najpewniej zginął 23 sierpnia w katastrofie lotniczej na zachodzie Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Jewgienij Prigożyn Grupa Wagnera ŚWIAT Władimir Putin USA Ameryka Północna

"Jewgienij Prigożyn był na pokładzie". Rosyjski Komitet Śledczy o katastrofie samolotu z szefem grupy Wagnera

Agencje AP i Reutera za rosyjskimi władzami podały, że "rosyjski Komitet Śledczy potwierdził w niedzielę, że wśród osób, które zginęły w środę w katastrofie lotniczej w obwodzie twerskim był szef najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn". Jak dodano, "nie podano żadnych informacji na temat przyczyn tego zdarzenia".
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ministerstwo Spraw Zagranicznych Jewgienij Prigożyn ŚWIAT

"Podobnie myślimy i działamy". Prezydent Portugalii podziękował Polsce za pomoc dla Ukrainy

- Jesteśmy solidarni i gotowi do pomocy we wszystkim, co związane z sytuacją na granicy UE, NATO, ale również na innych granicach - zapewnił w Warszawie prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa. Podziękował Polsce za "trudną rolę, jaką odgrywała i odgrywa w imię podstawowych wartości".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda kancelaria prezydenta Portugalia Grupa Wagnera Jewgienij Prigożyn wojna na Ukrainie pakt Ribbentrop-Mołotow Polonia Brazylia język polski

Śmierć Prigożyna. Żaryn: musimy mieć pewną dozę nieufności wobec tego, co słyszymy z Rosji

- W tej chwili nie znam w pełni wiarygodnej informacji na temat śmierci szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna. Jedyne wiadomości pochodzą z kanałów informacyjnych kontrolowanych przez Kreml - mówił w piątek zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Żaryn Jewgienij Prigożyn służby i bezpieczeństwo Rosja Grupa Wagnera ŚWIAT Europa

Śmierć Prigożyna. Stanisław Żaryn: musimy mieć pewną dozę nieufności wobec tego, co słyszymy z Rosji

- W tej chwili nie znam w pełni wiarygodnej informacji na temat śmierci szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna. Jedyne wiadomości pochodzą z kanałów informacyjnych kontrolowanych przez Kreml - mówił w piątek zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Żaryn Jewgienij Prigożyn służby i bezpieczeństwo Rosja Grupa Wagnera Europa