Redakcja Polska

Szef NATO: to Ukraina zdecyduje kiedy i na jakich warunkach zasiąść do rozmów o zakończeniu wojny

17.08.2023 16:46
Do Ukrainy należy decyzja o tym, kiedy i na jakich warunkach rozpocząć negocjacje w sprawie zakończenia wojny - podkreślił sekretarz generalny NATO podczas wizyty w norweskiej miejscowości Arendal.
Szef NATO: To Ukraina zdecyduje kiedy i na jakich warunkach zasiąść do rozmów nt zakończenia wojny
Szef NATO: To Ukraina zdecyduje kiedy i na jakich warunkach zasiąść do rozmów nt zakończenia wojnyShutterstock/Alexandros Michailidis

Komentarz Jensa Stoltenberga pojawił się po skandalicznej wypowiedzi jego doradcy, szefa kancelarii Stiana Jenssena. Zasugerował on, że Ukraina mogłaby zostać krajem członkowskim NATO w zamian za oddanie Rosji części swojego terytorium. Później wycofał się z tych słów przyznając, że jego wypowiedź była błędem.

Tylko Ukraińcy zdecydują o tym, kiedy będą odpowiednie warunki do negocjacji i tylko do nich będzie należała decyzja o możliwym do zaakceptowania rozwiązaniu - powiedział sekretarz generalny Sojuszu. Podkreślił, że stanowisko całego NATO co do integralności terytorialnej Ukrainypozostaje niezmienne. Zapewnił też, że Sojusz będzie wspierać Ukrainę aż do wygrania przez nią wojny, którą rozpętała Rosja.


Posłuchaj
00:47 12505517_1.mp3 Szef NATO: to Ukraina zdecyduje kiedy i na jakich warunkach zasiąść do rozmów nt. zakończenia wojny. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Szef NATO komentując ukraińską kontrofensywę powiedział, że jest postęp, ale też wiele znaków zapytania. Jens Stoltenberg był również pytany o rosyjskie siły nuklearne i rozmieszczenie broni nuklearnej na Białorusi. Odpowiedział, że Sojusz nie wykrył ostatnio żadnych zmian i dlatego nie rozważa teraz zmian w sposobie rozmieszczenia swoich sił.


IAR/dad

Ukraina na razie bez F-16. "To jasne, że nie dostaniemy ich w tym roku"

17.08.2023 14:03
Przedstawiciel ukraińskich Sił Powietrznych płk Jurij Ihnat poinformował, że wszystko wskazuje na to, że jego kraj nie otrzyma myśliwców F-16 w ciągu najbliższych miesięcy. - Nie będziemy się mogli nimi bronić tej jesieni ani zimy - powiedział. 

Dotkliwe straty wojsk rosyjskich. Ukraińcy zestrzelili dwa śmigłowce Ka-52 jednego dnia

17.08.2023 14:41
Ukraińskie siły zestrzeliły w czwartek rano dwa nowoczesne rosyjskie śmigłowce szturmowe Ka-52 - pisze Ukrainska Prawda. Wartość jednej maszyny to ok. 16 mln USD.

Wilno: odsłonięto kwietnik upamiętniający 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika

17.08.2023 16:02
Przed Domem Kultury Polskiej w Wilnie odsłonięty został kwietnik upamiętniający 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. W tym roku obchodzimy rok słynnego polskiego astronoma. Został on ustanowiony przez Senat RP.