Redakcja Polska

Wilno: odsłonięto kwietnik upamiętniający 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika

17.08.2023 16:02
Przed Domem Kultury Polskiej w Wilnie odsłonięty został kwietnik upamiętniający 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. W tym roku obchodzimy rok słynnego polskiego astronoma. Został on ustanowiony przez Senat RP.
Audio
  • Wilno: odsłonięto kwietnik upamiętniający 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Materiał Kamila Zalewskiego
Uroczystość odsłonięcia kwietnika
Uroczystość odsłonięcia kwietnikaFacebook.: Lenkijos institutas Vilniuje - Instytut Polski w Wilnie

Kwietnik jest darem Instytutu Polskiego w Wilnie dla litewskiej stolicy w związku z 700. rocznicą pierwszej wzmianki o mieście. Andrzej Dudziński, kierownik wydziału polityczno-ekonomicznego ambasady Polski w Wilnie, zaznaczył, że powstał on w ścisłej współpracy z wileńskim magistratem. - Pani architekt krajobrazu dobrała rośliny pod kątem pomysłu, aby nawiązywały one do gwiaździstego nieba oraz do odkryć Mikołaja Kopernika - wyjaśnia dyplomata.


Skwer przylegający do Domu Kultury Polskiej w Wilnie został wybrany nieprzypadkowo. - Z punktu widzenia polskiej społeczności w Wilnie jest to centralne miejsce, gdzie odbywają się liczne uroczystości. W dodatku w tym roku zakończyła się dwuletnia rozbudowa tej placówki - dodaje Andrzej Dudziński.


Posłuchaj
00:53 12505232_1.mp3 Wilno: odsłonięto kwietnik upamiętniający 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Materiał Kamila Zalewskiego

 


W uroczystości udział wziął także wicemer Wilna Andrius Grigonis, który powiedział, że tego typu inicjatywy cieszą się olbrzymią sympatią Wilnian. - Wilno słynie z tego, że jest bardzo zielonym miastem. Zawsze wspieramy budowę tego typu skwerów - zaznaczył zastępca mera. Na kwietniku zasadzono 340 sadzonek 20 gatunków roślin. Będą one pielęgnowane przez pracowników Domu Kultury Polskiej.

Pierwsza wzmianka o Wilnie pochodzi z 1323 roku ,z listów wielkiego księcia litewskiego Giedymina do papieża Jana XXII. W związku z tym w litewskiej stolicy w tym roku zorganizowano szereg wydarzeń kulturalnych oraz imprez.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa Instytut Polski Wilno

Białoruś uznała wiersze z Powstania Styczniowego za ekstremistyczne. Krytykowano w nich władzę rosyjską

17.08.2023 13:05
Prokuratura białoruska uznała za "ekstremistyczne" wiersze napisane podczas Powstania Styczniowego. W praktyce oznacza to, że w wypadku znalezienia tych książek podczas rewizji w domach prywatnych posłuży to do oskarżenia danej osoby o "działalność ekstremistyczną".

Ukraina na razie bez F-16. "To jasne, że nie dostaniemy ich w tym roku"

17.08.2023 14:03
Przedstawiciel ukraińskich Sił Powietrznych płk Jurij Ihnat poinformował, że wszystko wskazuje na to, że jego kraj nie otrzyma myśliwców F-16 w ciągu najbliższych miesięcy. - Nie będziemy się mogli nimi bronić tej jesieni ani zimy - powiedział. 

Dotkliwe straty wojsk rosyjskich. Ukraińcy zestrzelili dwa śmigłowce Ka-52 jednego dnia

17.08.2023 14:41
Ukraińskie siły zestrzeliły w czwartek rano dwa nowoczesne rosyjskie śmigłowce szturmowe Ka-52 - pisze Ukrainska Prawda. Wartość jednej maszyny to ok. 16 mln USD.