Redakcja Polska

Putin spotkał się z Kin Dzong Unem na rosyjskim kosmodromie na Dalekim Wschodzie

13.09.2023 09:02
Według zachodnich obserwatorów spotkanie Kim - Putin jest poświęcone współpracy wojskowej i ewentualnym zakupom przez Rosję północnokoreańskiej broni
W ocenie ekspertów, wsparcie Korei Północnej nie wpłynie znacząco na potencjał militarny Rosji
W ocenie ekspertów, wsparcie Korei Północnej nie wpłynie znacząco na potencjał militarny RosjiPAP/EPA/VLADIMIR SMIRNOV/SPUTNIK/KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

Kim Dzong Un spotkał się z Władimirem Putinem na rosyjskim kosmodromie Wostocznyj w Obwodzie Amurskim. Tematu rozmów nie ujawniono. Wiadomo jedynie, że północnokoreański dyktator przyjechał tam specjalnie wyposażonym, pancernym pociągiem po obradach Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku.

W składzie delegacji Kima są: minister spraw zagranicznych, najwyżsi rangą dowódcy wojskowi oraz urzędnicy, nadzorujący przemysł zbrojeniowy i technologie wojskowe - również program jądrowy Pjongjangu. 

Według zachodnich obserwatorów spotkanie Kim - Putin jest poświęcone współpracy wojskowej i ewentualnym zakupom przez Rosję północnokoreańskiej broni.

Wojskom rosyjskim atakującym Ukrainę szczególnie brakuje amunicji artyleryjskiej. Pjongjang prawdopodobnie posiada dziesiątki milionów sztuk pocisków artyleryjskich i rakietowych, wyprodukowanych na bazie sowieckiej technologii. Ewentualne przekazanie części tego arsenału Rosji byłoby dla niej dużym wsparciem inwazji. Według agencji AP, gdyby władze Korei Północnej dostarczyły Rosji uzbrojenie, prawdopodobnie oczekiwałyby, że Moskwa przekaże im w zamian pomoc energetyczną i żywnościową. 

"Fakt, że Putin spotka się Kimem, przemierzając cały swój kraj, pokazuje, iż przywódca Rosji musi błagać o pomoc światowego pariasa. Świadczy to o strategicznej porażce Kremla - mówił w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller.

IAR/ks

Rosjanie ponownie zaatakowali Ukrainę dronami. Ucierpiał port eksportujący zboże

04.09.2023 09:22
W nocy z niedzieli na poniedziałek zestrzelono 23 z 32 dronów Shahed, którymi wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę - powiadomiły ukraińskie Siły Powietrzne. O uszkodzeniach infrastruktury poinformowały władze regionów na południu kraju.

Kim Dzong Un przybył do Rosji na rozmowy o zbrojeniach

12.09.2023 12:50
Moskiewski reżim jest zainteresowany pociskami artyleryjskimi i rakietami przeciwpancernymi z Korei Północnej, która z kolei chce nabyć zaawansowaną technologię satelitarną i łodzie podwodne o napędzie atomowy.