Polskie Radio
Section05
Kim Dzong Un

ANALIZA Kim Dzong Un na wojennej ścieżce, czyli w co gra Korea Północna

Nasilone testy rakietowe Korei Północnej sprawiły, że informacje o tym kraju i możliwym zagrożeniu nuklearnym coraz częściej przebijają się w mediach. Dodatkowo Pjongjang podjął w ostatnim czasie szereg decyzji, które świadczą o zaostrzeniu polityki wobec południowego sąsiada i stojącego za nim potężnego sojusznika - Stanów Zjednoczonych. Czy stoimy u progu militarnej konfrontacji, a tlący się od dekad konflikt przerodzi się w otwartą wojnę w kolejnym obok Ukrainy i Strefy Gazy rejonie świata?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Korea Północna Korea Południowa USA Kim Dzong Un

Kolejny test pocisków manewrujących Korei Północnej. Wszystko nadzorował Kim Dzong Un

Korea Północna po raz drugi w ciągu tygodnia przetestowała nowe strategiczne rakiety manewrujące. To pociski wystrzeliwane z łodzi podwodnej. Według północnokoreańskiej agencji informacyjnej KCNA przyspieszane są zbrojenia nuklearne marynarki wojennej. Wszystko nadzorował przywódca Korei Północnej.
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna Kim Dzong Un ćwiczenia wojskowe rakieta ŚWIAT Azja

NASZ WYWIAD Napięcia na Półwyspie Koreańskim. Politolog: z każdym pokoleniem słabną narodowe więzi i wiara w jeden koreański naród

- Wyraźnie widać, że zarówno dla Pjongjangu, jak i dla Seulu idea zjednoczenia Korei wyczerpuje się, a z każdym pokoleniem słabną narodowe więzi i wiara w jeden koreański naród - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Joanna Beczkowska, politolog i koreanistka z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Wschodnia Korea Południowa Korea Północna polityka korea Kim Dzong Un Azja Seul Pjongjang bezpieczeństwo broń nuklearna broń atomowa

Korea Północna wystrzeliła satelitę szpiegowskiego. Kim Dzong Un "dokonał inspekcji" rezultatów

Oficjalna agencja KCNA poinformowała, że przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un "dokonał inspekcji" zdjęć wykonanych przez niedawno wystrzelonego północnokoreańskiego satelitę szpiegowskiego, w tym stolicy Korei Południowej Seulu i miast, w których znajdują się bazy wojskowe USA.
Zobacz więcej na temat:  Kim Dzong Un wojsko bezpieczeństwo satelita Korea Północna ŚWIAT Azja

Kim Dzong Un w Moskwie. Media: żadne porozumienie nie zostało podpisane

Przebywający w Rosji północnokoreański dyktator Kim Dzong Un spotkał się z ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Minister pokazał mu bombowce strategiczne i rakietę typu "Kindżał". Do spotkania doszło w miejscowości Kniewicze, 50 kilometrów od Władywostoku. Wizyta przywódcy Korei Północnej w Rosji miała być jedynie kurtuazją, a do podpisania porozumień nie doszło. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Korea Północna Kim Dzong Un Siergiej Szojgu Władimir Putin ŚWIAT USA Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie