Redakcja Polska

Polscy europosłowie zadowoleni z decyzji Komisji Europejskiej

09.11.2023 09:04
Polscy europosłowie zadowoleni z rekomendacji Komisji dotyczących rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Ukrainą i Mołdawią i nadania Gruzji statusu kandydata do Unii
Audio
  • Europosłanka Anna Fotyga o rekomendacji KE [posłuchaj]
  • Podobnego zdania jest europoseł Andrzej Halicki, który powiedział Polskiemu Radiu, że Ukraina musi otrzymywać pozytywne sygnały z Europy [posłuchaj]
Komisja Europejska
Komisja EuropejskaIvan Kacarov/ Shutterstock

Polscy europosłowie zadowoleni z rekomendacji Komisji Europejskiej dotyczących rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Ukrainą i Mołdawią i nadania Gruzji statusu kandydata do Unii, choć warunkowo. Ostateczna decyzja należy do przywódców unijnych krajów i musi być jednomyślna, a zostanie podjęta zapewne w połowie przyszłego miesiąca na szczycie w Brukseli. 

Jeśli będzie zgoda to Ukraina i Mołdawia mogłyby rozpocząć negocjacje wiosną. W przypadku Ukrainy droga do Unii będzie wyboista, bo na pewno nie wejdzie ona do Wspólnoty dopóki toczy wojnę z Rosją, a poza tym samo spełnienie unijnych standardów w 35 rozdziałach negocjacyjnych od rolnictwa, przez kwestie finansowe, konkurencyjne, po transport, podatki czy energię będzie bardzo trudne. Zwracała na to uwagę w rozmowie z Polskim Radiem europosłanka Anna Fotyga. „Te negocjacje zapewne nie będą łatwe, bo jest wiele pól, które wymagają wyjaśnienia, dostosowania, które wymagają porozumienia, ale temu tak naprawdę służą negocjacje. To jest ważne, żeby do nich w dobrej wierze podchodzić pamiętając, również o tym, że potrzebna jest pomoc Ukrainie w jej walce z agresorem” - powiedziała była szefowa polskiego MSZ-tu. 

Podobnego zdania jest europoseł Andrzej Halicki, który powiedział Polskiemu Radiu, że Ukraina musi otrzymywać pozytywne sygnały z Europy. „Ona oczywiście jest dzisiaj w centrum uwagi świata, bo tam toczy się wojna. I te warunki, muszą być jasno określone, zarówno dotyczące reform jak i tych warunków brzegowych, które pomogą również na wielomiliardowe finansowanie tego procesu odbudowy Ukrainy” - podkreślił europoseł. Zastrzegł, że ważna jest także Mołdawia. „Ona jest geopolitycznie strategicznym partnerem. To mały kraj, biedny kraj, ale mamy proeuropejski rząd, proeuropejską prezydent i bardzo proeuropejskie społeczeństwo, które wymaga naszego wsparcia i naszej uwagi” - dodał Andrzej Halicki. Europosłanka Anna Fotyga skomentowała również rekomendację Komisji o przyznaniu Gruzji statusu kandydata do Unii. Jej zdaniem ważne, by pozostawić drzwi otwarte dla Gruzji ze względu na proeuropejskie i transatlantyckie nastawienie społeczeństwa gruzińskiego, które chce być jak najbliżej Zachodu.

IAR/ks

Szefowie gabinetów komisarzy za zielonym światłem dla rozpoczęcia negocjacji Ukrainy z Unią Europejską

07.11.2023 08:45
W środę mają to potwierdzić komisarze na cotygodniowym spotkaniu i Komisja Europejska oficjalnie ma rekomendować rozpoczęcie rokowań akcesyjnych

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski o integracji z Unią Europejską

08.11.2023 12:10
Polityk oświadczył, że Kijów przeszedł już długą drogę w zbliżeniu z Unii Europejską i dodał, że jego kraj chce przyjmować unijne standardy.

Prezydent Mołdawii o poparciu KE dla startu negocjacji akcesyjnych: to ważny kamień milowy

08.11.2023 15:00
Komisja Europejska opublikowała w środę sprawozdania, dotyczące przygotowania państw aspirujących do członkostwa w Unii Europejskiej.