Redakcja Polska

Kontrowersje wokół filmu KE z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

28.01.2024 14:13
Komisja Europejska precyzuje przekaz z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Jej przewodnicząca Ursula von der Leyen napisała na portalu X, że KL Auschwitz był obozem stworzonym przez nazistowskie Niemcy. We wczorajszym filmie tego zabrakło i wywołał on kontrowersje.
Na klip zareagował Sławomir Dębski
Na klip zareagował Sławomir DębskiBiblioteka Narodowa/Polona & X

Szefowa Komisji napisała dziś o hołdzie złożonym wczoraj ofiarom niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz i upamiętnieniu sześciu milionów Żydów, oraz wszystkich innych ofiar zamordowanych przez nazistów. Na wczorajszym filmie Ursula von der Leyen wraz z kilkunastoma komisarzami. odczytywała nazwiska ofiar Holokaustu. Pod każdą osobą jest informacja o miejscu, w którym została zamordowana. Jest na przykład napis "Auschwitz Camp, Poland", ale brak wyjaśnienia, że obóz zagłady Auschwitz był na terenach Polski, która była okupowana przez nazistowskie Niemcy w czasie II wojny światowej.

Współpracownicy komisarza Janusza Wojciechowskiego mówią, że między innymi z tego powodu nie wziął on udziału w nagraniu. Na niestosowność filmu zwrócił Komisji Europejskiej uwagę ambasador Polski przy Unii Piotr Serafin. Jak powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, uwaga została przyjęta ze zrozumieniem.

Także minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zareagował na wczorajszy film Komisji i zapowiadał doprecyzowanie tego przekazu. "Pisząc o nazistowskim obozie zagłady w Auschwitz należy wskazywać, że powstał pod niemiecką okupacją" - podkreślił szef MSZ-u, ale też dodał - "Szkoda, że polski komisarz zawczasu nie zaprezentował polskiego punktu widzenia".

IAR/dad

W Czechach upamiętniono ofiary wojny polsko-czechosłowackiej o Śląsk Cieszyński

27.01.2024 17:22
Polacy z Zaolzia oraz polscy dyplomaci uczcili w sobotę pamięć ofiar wojny polsko-czechosłowackiej o Śląsk Cieszyński z początku 1919 roku. Kwiaty złożono między innymi na zbiorowej mogile polskich żołnierzy w Stonawie.

Obchody 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. "Widziałam to, słyszałam krzyk hebrajskiej modlitwy"

28.01.2024 09:33
Zło nie rodzi dobra, ale dobro nie da się zwyciężyć - powiedziała podczas obchodów 79. rocznicy wyzwolenia Auschwitz była więźniarka obozu Halina Birenbaum. Podczas uroczystości przemawiali też marszałek senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, ambasador Izraela w Polsce Jacov Livne i dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński.