Redakcja Polska

Polscy europosłowie z apelem o niegasnące wspieranie Ukrainy. "Nie możemy się zmęczyć walką ze złem"

06.02.2024 14:22
Z apelem o wspieranie Ukrainy i przestrogą, by nie dochodziło do zmęczenia wojną, wystąpili polscy europosłowie na debacie w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.
Pomnik poległych w wojnie z rosyjski najeźdźcą
Pomnik poległych w wojnie z rosyjski najeźdźcąPAP/EPA/ANTONIO COTRIM

Europosłanka PiS Anna Fotyga podkreślała, że potrzebna jest wola polityczna, która - jak mówiła - wszystko pokona. Apelowała o wsparcie "walczącej w naszym imieniu i krwawiącej" Ukrainy "teraz, natychmiast i bez warunków wstępnych". Eurodeputowana apelowała, by odbywało się to, bez szantażu małych krajów członkowskich i zmiany unijnych traktatów.

Posłuchaj
00:27 12800371_2.mp3 Anna Fotyga podkreślała, że potrzebna jest wola polityczna, która - jak mówiła - wszystko pokona (IAR)

 

Według Krzysztofa Brejzy z Koalicji Obywatelskiej Unia powinna wyciągnąć wnioski z historii. Jak mówił, Ukraińcy trwale udowadniają, że wybrali europejski styl życia, a nie "russkij mir". Dodał, że na Unii ciąży "dziedzictwo wiecznej pamięci, do czego prowadzi przyzwyczajanie się do zła".

- My w Europie nigdy nie możemy o tym zapomnieć i nigdy nie możemy się zmęczyć walką ze złem - apelował europoseł Brejza.


Posłuchaj
00:28 12800371_1.mp3 Według Krzysztofa Brejzy Unia powinna wyciągnąć wnioski z historii (IAR)

 

Nawiązując do fiaska porozumień mińskich, europoseł Brejza powiedział, że to najlepszy dowód na to, jak kończy się negocjowanie z wilkiem w owczej skórze. Porozumienia mińskie, z udziałem Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy zostały zawarte w 2014 i 2015 roku, dotyczyły zawieszenia broni, a Moskwa nigdy ich nie wypełniła.


IAR/dad

W USA ważą się losy wsparcia dla Ukrainy. Trump torpeduje ponadpartyjny kompromis

06.02.2024 11:30
Były prezydent Donald Trump otwarcie torpeduje zawarty w Senacie USA ponadpartyjny kompromis w sprawie pomocy dla Ukrainy i wzmocnienia ochrony południowej granicy. Nawołuje do Republikanów, by głosowali przeciwko pakietowi, przez co szanse na jego uchwalenie przez Kongres są coraz mniejsze.

Szwedzi wkrótce mają ogłosić wynik śledztwa w sprawie sabotażu Nord Stream 1 i 2

06.02.2024 13:16
Najprawdopodobniej w najbliższym czasie ma zostać ogłoszona decyzja w sprawie szwedzkiego śledztwa na temat sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i 2. Ogłosił to szwedzki prokurator Mats Ljungqvist.

Mógł szpiegować na rzecz Rosji. Do sądu trafił akt oskarżenia

06.02.2024 13:21
Akt oskarżenia przeciwko Januszowi N. za szpiegostwo na rzecz obcego wywiadu został skierowany do sądu - poinformował rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak. Za zrealizowane zadania na rzecz służb Rosji oskarżony brał pieniądze. Przekazał, że śledztwo mazowieckiego pionu PZ Prokuratury Krajowej było prowadzone wspólnie z olsztyńskim wydziałem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.