Redakcja Polska

Dowódca sił zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski: sytuacja na froncie wschodnim znacznie się pogorszyła

13.04.2024 14:42
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski informuje, że w ostatnich dniach znacznie pogorszyła się sytuacja na froncie wschodnim. Jego zdaniem to efekt przede wszystkim znacznego nasilenia rosyjskiej ofensywy po wyborach prezydenckich w tym kraju.
Generał Ołeksandr Syrski
Generał Ołeksandr Syrski Źródło: Commander-in-Chief of the Armed Forces of Ukraine (@CinC_AFU).

Generał Ołeksandr Syrski jest dzisiaj na froncie wschodnim. We wpisie w serwisie Telegram informuje, że wróg atakuje pozycje ukraińskie w rejonie Łymana i Bachmutu grupami szturmowymi przy wsparciu pojazdów opancerzonych.

Atakom sprzyja ciepła i sucha pogoda, która sprawiła, że ​​większość otwartych obszarów terenu jest dostępna dla czołgów. "Tylko przewaga techniczna nad wrogiem w zaawansowanej technologicznie broni da nam szansę jego pokonania i warunki do przejęcia inicjatywy strategicznej"- napisał generał.

Posłuchaj
00:41 12923493_1.mp3 Rosjanie przesunęli swoje pozycje na froncie w kierunku Czasiw Jaru. To przed wojną kilkunastotysięczne miasto w obwodzie donieckim ma dziś duże znaczenie strategiczne. O szczegółach Paweł Buszko (IAR)

 

Władze ukraińskie przyznają od kilku dni, że sytuacja wokół miasta Czasiw Jar "jest trudna i napięta”, a obszar "znajduje się pod ciągłym ostrzałem".

Czasiw Jar jest położony w odległości 20 kilometrów na zachód od Bachmutu, który został zrównany z ziemią przez miesiące ostrzału artyleryjskiego, zanim został zdobyty przez Moskwę w maju ubiegłego roku.

Wielu ekspertów podkreśla, że położone na wzgórzach miasto Czasiw Jar ma znaczenie strategiczne, bo jego zdobycie otworzyłoby Rosjanom drogę do zajęcia ostatniej dużej aglomeracji w obwodzie donieckim, z takimi miastami jak Słowiańsk i Kramatorsk.

IAR/dad

"Białoruś jest dla Rosji jak laboratorium represji". Białoruscy dziennikarze ostrzegają

12.04.2024 11:14
Białoruś jest dla Rosji laboratorium represji - napisali dziennikarze portalu "Ważne Historie". W ich ocenie trwająca dwudniowa wizyta Aleksandra Łukaszenki w Moskwie to dla Władimira Putina okazja, aby skorzystać z białoruskich doświadczeń w zwalczaniu oponentów reżimu. "Jeśli chcecie wiedzieć, co jutro czeka opozycję w Rosji, to popatrzcie, co dziś dzieje się z opozycją na Białorusi" - napisali dziennikarze "Ważnych Historii"

Brytyjski generał dla BBC: Ukraina może w tym roku przegrać wojnę

13.04.2024 10:41
Ukraina może w tym roku przegrać wojnę z Rosją - ostrzega w rozmowie z BBC były szef brytyjskiego Dowództwa Sił Połączonych gen. Richard Barrons. Portal nie wyklucza, że strategiczny cel Moskwy może w tym roku dotyczyć zdławienia ducha walki i zniechęcenia Zachodu do pomocy Kijowowi.

Wymyśl nazwę dla samolotu F-35. Wojsko Polskie ogłasza konkurs

13.04.2024 13:26
F-35, myśliwiec piątej generacji, który Polska zamówiła w Stanach Zjednoczonych, będzie miał polską nazwę. Pierwszy egzemplarz dla naszych sił powietrznych ma być gotowy jeszcze w tym roku. W związku z tym Sztab Generalny ogłosił konkurs na polską nazwę dla myśliwców.