Redakcja Polska

Wołodymyr Zełenski: Rosja i Iran sieją terror, potrzebne namacalne wsparcie

14.04.2024 14:26
Działania Iranu i Rosji grożą rozprzestrzenieniem się konfliktu, oba kraje sieją terror - oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, potępiając irański atak na Izrael. Zaapelował o namacalne wsparcie, podkreślając, że słowa nie powstrzymują dronów.
Zniszczone w rosyjskich atakach cywilne budynki na Ukrainie
Zniszczone w rosyjskich atakach cywilne budynki na Ukrainie Źródło: X / Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський @ZelenskyyUa

"My w Ukrainie bardzo dobrze znamy koszmar takich ataków ze strony Rosji, która wykorzystuje te same drony shahed i rosyjskie rakiety, stosuje tę samą taktykę masowych ostrzałów" - napisał prezydent w serwisie X.

Wezwał do podjęcia działań, by uniknąć dalszej eskalacji na Bliskim Wschodzie. Ocenił, że działania Iranu zagrażają całemu regionowi i światu, tak samo jak większym konfliktem grożą działania Rosji. Współpraca między tymi dwoma reżimami w ramach siania terroru musi spotkać się ze zdecydowaną i zjednoczoną odpowiedzią świata - zaalarmował.

"Dźwięk dronów shahed, narzędzia terroru, jest taki sam w niebie nad Bliskim Wschodem i Europą" - napisał prezydent. Jak dodał, ten dźwięk musi być dzwonkiem alarmowym dla wolnego świata.

Tylko jedność i stanowczość może ocalić życie ludzi i zapobiec rozprzestrzenieniu się terroru na całym świecie - podkreślił.

"Słowa nie powstrzymują dronów i nie przechwytują pocisków. Robi to tylko namacalne wsparcie. Wsparcie, jakiego oczekujemy" - oznajmił.

"Musimy wzmocnić bezpieczeństwo i stanowczo przeciwstawiać się wszystkim tym, którzy chcą z terroru zrobić nową normalność" - zaapelował szef ukraińskiego państwa.

Wezwał Kongres USA do podjęcia odpowiednich decyzji, by wesprzeć w tym krytycznym czasie swoich sojuszników.


IAR/PAP/dad

Iran atakuje Izrael. Biały Dom podkreśla, że pomoże w obronie

13.04.2024 23:30
Iran rozpoczął atak na Izrael, a Stany Zjednoczone wesprą izraelską obronę przeciwko temu zagrożeniu - przekazał Biały Dom w sobotę wieczorem polskiego czasu. Irańskie uderzenie ma osiągnąć cel w ciągu kilka godzin.

Polacy w Izraelu bezpieczni - zapewnia MSZ. Andrzej Szejna: żaden Polak nie ucierpiał

14.04.2024 10:09
Polacy w Izraelu bezpieczni - zapewnia polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W nocy i wieczorem w kierunku tego kraju poleciały irańskie rakiety i drony. - Żaden Polak nie ucierpiał w irańskim ataku a Izrael - powiedział w TVP Info wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna.

Kraje bałtyckie potępiają atak Iranu na Izrael

14.04.2024 13:26
Kraje bałtyckie potępiły bezprecedensowy atak Iranu na Izrael. Litewskie MSZ zaapelowało do swoich obywateli, aby ograniczyli podróże na Bliski Wschód.