Redakcja Polska

Pomoc USA dla Ukrainy. Nowa broń może trafić na front już w tydzień po podpisaniu ustawy

21.04.2024 14:51
Amerykańskie media informują, że Pentagon będzie potrzebował niecałego tygodnia od podpisania nowego pakietu pomocowego przez prezydenta Joe Bidena, żeby dostarczyć broń i sprzęt wojskowy Ukrainie.
Obwód charkowski: Rolnicy oczyszczają pole z pozostałości amunicji przed zasiewem plonów w jednym z gospodarstw w obwodzie charkowskim.
Obwód charkowski: Rolnicy oczyszczają pole z pozostałości amunicji przed zasiewem plonów w jednym z gospodarstw w obwodzie charkowskim. PAP/Mykola Kalyeniak

Wczoraj Izba Reprezentantów przyjęła pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 miliardów dolarów. Ustawa trafi teraz do Senatu a potem do podpisu przez prezydenta USA. Joe Biden zapowiedział, że zrobi to niezwłocznie. "Washington Post" podaje, powołując się na amerykańskich urzędników, że Stany Zjednoczone są w stanie dostarczyć nową broń Ukrainie w niespełna tydzień od podpisania ustawy.

Posłuchaj
00:18 12938671_1.mp3 Przebywający w Waszyngtonie przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych Paweł Kowal powiedział, że kluczowe będzie tempo dostaw tej broni (IAR)

 

Rada Najwyższa Ukrainy o szczegółach pakietu pomocowego

Jednocześnie Rada Najwyższa Ukrainy opublikowała szczegóły tego, jak zostaną rozdysponowane te środki z przyjętego przez amerykańską Izbę Reprezentantów pakietu pomocowego. Pieniądze zostaną przeznaczone przede wszystkim o zakup broni, naprawa sprzętu wojskowego i pomoc ekonomiczną.

Rada poinformowała na Telegramie, że 23 miliardy dolarów zostaną wykorzystane na uzupełnienie zapasów wojskowych. Prawie 14 miliardów zostanie przeznaczonych na zakup najnowszych systemów uzbrojenia dla ukraińskiej armii od amerykańskich firm zbrojeniowych. Ponad 13 miliardów dolarów trafi na naprawę sprzętu wojskowego oraz szkolenia ukraińskiej armii. Na zakup nowej broni od producentów przeznaczono ponad miliard sześćset milionów dolarów, a na pomoc gospodarczą - niecałe 8 miliardów dolarów.

Tymczasem, jak informuje "Washington Post", nowa pomoc ma trafić na Ukrainę w ciągu tygodnia od przyjęcia ustawy przez Senat i podpisania jej przez prezydenta Joe Bidena. Senat ma zacząć prace nad pakietem w przyszłym tygodniu.

Posłuchaj
00:43 12938472_1.mp3 Prezydent Joe Biden pochwalił Demokratów i Republikanów w Izbie Reprezentantów za to, że zjednoczyli się, by uchwalić pakiet pomocy Ukrainie. Przywódca USA wezwał Senat do jak najszybszego uchwalenia pakietu i przesłania mu do podpisu. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)

 

ISW: decyzja USA to krytyczny punkt zwrotny

Amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną ocenił, że wznowienie pomocy USA dla Ukrainy jest krytycznym punktem zwrotnym wojny. Amerykański think-thank zwrócił uwagę, że aby pomoc mogła zacząć napływać, ustawa musi teraz zostać uchwalona przez Senat i podpisana przez prezydenta. "Te wymogi oraz logistyka transportu amerykańskiego sprzętu na linię frontu na Ukrainie spowodują prawdopodobnie, że nowa pomoc USA nie zacznie wpływać na sytuację na linii frontu przez kilka tygodni" - czytamy w codziennym raporcie.

W ocenie ISW oznacza to, że sytuacja na linii frontu będzie prawdopodobnie w tym czasie się pogarszać, zwłaszcza jeśli siły rosyjskie zintensyfikują swoje ataki, aby wykorzystać ograniczone okno czasowe przed nadejściem nowej amerykańskiej pomocy. "Ale prawdopodobnie Ukraińcy będą w stanie powstrzymać obecną rosyjską ofensywę, pod warunkiem szybkiego wysłania wznowionego wsparcia" - podkreślili analitycy.


IAR/dad

Pomoc USA dla Ukrainy wznowiona. ISW: to krytyczny punkt zwrotny wojny

21.04.2024 10:04
Wznowienie pomocy USA dla Ukrainy jest krytycznym punktem zwrotnym wojny - ocenił Instytut Badań nad Wojną. Amerykańska Izba Reprezentantów - po kilku miesiącach zwłoki - przyjeła pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 miliardów dolarów.

Polscy i litewscy żołnierze będą testować obronę przesmyku suwalskiego

21.04.2024 11:41
Na Litwie rozpoczynają się wspólne polsko-litewskie ćwiczenia wojskowe "Brave Griffin 24/II". Ich celem jest między innymi sprawdzenie obrony na pograniczu Polski i Litwy.

Kanada: Andrzej Duda spotkał się z Justinem Trudeau. Rozmowy m. in. o wydatkach na obronność

21.04.2024 12:13
Prezydent Andrzej Duda chwali kanadyjską politykę zwiększania nakładów na obronność. W bazie marynarki wojennej Esquimalt na wyspie Vancouver polski prezydent spotkał się z premierem Kanady Justinem Trudeau.