Redakcja Polska

Przełom w Izbie Reprezentantów USA. Podjęto kluczowe decyzje o pomocy dla Ukrainy i Izraela

20.04.2024 21:19
Izba Reprezentantów przyjęła przepisy umożliwiające pomoc Ukrainie w walce z Rosją. To kolejna ustawa z pakietu czterech dokumentów, obejmujących pomoc Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi i sojusznikom w regionie Indo-Pacyfiku.
Izba Reprezentantów USA
Izba Reprezentantów USALawrence Jackson/Public domain/WC

Izba Reprezentantów przegłosowała pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 60,8 mld dolarów.

Głosowanie oznacza odblokowanie trwającego od miesięcy impasu w Izbie i otwiera drogę do wznowienia wsparcia dla Ukrainy w przyszłym tygodniu.

Projekt poparła zdecydowana większość kongresmenów obydwu partii, stosunkiem głosów 311-112. Za ustawą zagłosowali wszyscy Demokraci i mniejszość Republikanów (101 z 213).

Pomoc dla Izraela także przyjęta

Izba Reprezentantów przegłosowała także pakiet pomocowy dla Izraela o wartości 26 mld dolarów. Projekt przeszedł przez Izbę zdecydowaną większością głosów kongresmenów obydwu partii, stosunkiem 366-58. Przeciwko zagłosowało 37 Demokratów i 21 Republikanów.

Projekt wsparcia Izraela zakłada wydanie 4 mld dolarów na uzupełnienie zapasów rakiet do systemów obrony powietrznej Żelazna Kopuła i Proca Dawida, 1,2 mld na laserowy system przeciwrakietowy Żelazny Promień, 3,5 mld na zakup "zaawansowanych systemów uzbrojenia" dla Izraela i 4,4 mld na uzupełnienie amerykańskiego arsenału.

Jednocześnie do projektu dodano zakaz przeznaczania funduszy dla ONZ-owskiej agencji pomocowej w Palestynie UNRWA, choć przewiduje się jednocześnie przeznaczenie 9 mld na pomoc humanitarną, w tym dla Palestyńczyków, czego domagali się Demokraci.

Pierwsze ustawy. To umożliwia przejęcie rosyjskich aktywów

Wcześniej Izba Reprezentantów przegłosowała ustawę o konfiskacie rosyjskich aktywów i zakazie Tiktoka oraz pakiet pomocowy dla Tajwanu i państw Indo-Pacyfiku o wartości 8 mld dolarów. Obie ustawy przeszły przeważającą większością głosów polityków obydwu partii.

Pierwsza z ustaw to projekt zatytułowany "Ustawa o Pokoju poprzez Siłę w XXI wieku" (XXI Century Peace through Strength Act), zawierający m.in. snkcje na Iran i Rosję, a także przepisy upoważniające prezydenta do konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów (ich wartość szacowana jest na 5-8 mld dolarów) i przekazania ich na wsparcie Ukrainy.

Dodatkowo w tej ustawie zawarte są zmodyfikowane przepisy przegłosowanej już wcześniej przez Izbę ustawy zmuszającej chińskiego właściciela TikToka do sprzedaży aplikacji. Jeśli firma ByteDance tego nie zrobi, w myśl ustawy TikTok może zniknąć ze sklepów z aplikacjami mobilnymi.

Będzie też pomoc dla Tajwanu

Pakiet pomocowy dla Tajwanu i Indo-Pacyfiku jest wart 8 mld dolarów, z czego 2 mld trafi na zakup broni dla Tajwanu.

Dwa pozostałe pakiety pomocowe, którymi w sobotę zajmuje się Izba Reprezentantów, to przyjęty jako trzeci pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 60 mld dolarów oraz wsparcie w wysokości 26 mld dolarów dla Izraela.

Teraz ustawy trafią do Senatu, gdzie zostaną poddane pod głosowanie najwcześniej we wtorek. Jak oznajmił przedstawiciel Demokratów w Kongresie, przyjęcie ustawy spodziewane jest we wtorek, jednak wszystko będzie zależało od proceduralnych ustaleń między partiami w Senacie.

Czekamy na decyzję Senatu

Głosowanie nad pomocą Izraela było ostatnim z serii sobotnich głosowań w Izbie, a przegłosowanie projektu oznacza, że do Senatu trafią teraz łącznie cztery komponenty pakietu: poza Izraelem jest to wsparcie dla Ukrainy (60,8 mld dolarów), Tajwanu i sojuszników USA w regionie Indo-Pacyfiku (8 mld) oraz pakiet sankcji i innych przepisów, w tym pozwalających na konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów i nakazujących sprzedaż TikToka przez chińskiego właściciela aplikacji, firmę ByteDance.

Ustawy zostaną poddane pod głosowanie Senatu najwcześniej we wtorek. Jak oznajmił przedstawiciel Demokratów w Kongresie, przyjęcie ustaw spodziewane jest właśnie tego dnia, jednak wszystko będzie zależało od proceduralnych ustaleń między partiami w Senacie.


IAR/PR24/ho

Wojna w Ukrainie. Szef CIA ostrzega: bez naszego wsparcia Ukraińcy mogą przegrać jeszcze w tym roku

19.04.2024 14:58
Jeśli USA nie przekażą Ukrainie broni, ten kraj może przegrać wojnę z Rosją jeszcze przed końcem 2024 roku, a przynajmniej Putin może znaleźć się w sytuacji, w której będzie w stanie dyktować warunki politycznego porozumienia - ostrzegł szef amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej William Burns.

Rosja wycofuje tak zwane siły pokojowe z Górskiego Karabachu

19.04.2024 15:17
Rozpoczęło się wycofywanie rosyjskich tzw. sił pokojowych z Górskiego Karabachu, byłej armeńskiej enklawy na terytorium Azerbejdżanu, której autonomię zlikwidowano w styczniu br. O rozpoczęciu procesu poinformował Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Szczyt Trójmorza w Wilnie pod znakiem rozmów o bezpieczeństwie Europy

19.04.2024 20:30
Prezydenci Polski i Ukrainy rozmawiali o przekazaniu Ukrainie posowieckich rakiet z Polski. Poinformował o tym prezydent Andrzej Duda na szczycie Inicjatywy Trójmorza w Wilnie na Litwie. W spotkaniu uczestniczył też Wołodymyr Zełenski. - Tylko gdy będziemy twardo stali przy państwach zagrożonych, wspierali państwa zagrożone i działali odważnie, będziemy w stanie obronić się przed rosyjskim imperializmem i przed rosyjską agresją - powiedział prezydent Duda.

Niedoszły zamachowiec zatrzymany. Premier: wypalimy żelazem każdą zdradę

19.04.2024 19:26
Donald Tusk poinformował o zatrzymaniu Białorusina, który zlecił zamach na współpracownika Aleksieja Nawalnego. Szef polskiego rządu we wpisie na platformie X podsumował działania polskich służb z ostatnich dni.

Co z pomocą USA dla Ukrainy? Eksperci: Izba Reprezentantów na pewno podejmie słuszną decyzję

20.04.2024 14:11
- Izba Reprezentantów na pewno podejmie słuszną decyzję i przyjmie pakiet pomocowy dla Ukrainy - zgodnie ocenili generał Bogusław Pacek i Tomasz Badowski, redaktor naczelny portalu Obserwator Międzynarodowy. O 19.00 naszego czasu w Stanach Zjednoczonych dojdzie do głosowania nad ustawami, które mają uruchomić pomoc dla naszego wschodniego sąsiada. Mowa o ponad 60 miliardach dolarów.