Redakcja Polska

Kanada: Andrzej Duda spotkał się z Justinem Trudeau. Rozmowy m. in. o wydatkach na obronność

21.04.2024 12:13
Prezydent Andrzej Duda chwali kanadyjską politykę zwiększania nakładów na obronność. W bazie marynarki wojennej Esquimalt na wyspie Vancouver polski prezydent spotkał się z premierem Kanady Justinem Trudeau.
Andrzej Duda i Justin Trudeau
Andrzej Duda i Justin TrudeauFot.: Marek Borawski/KPRP Źródło: X/@PrezydentRP

Obaj politycy omówili kwestie współpracy wojskowej, szczytu NATO w Waszyngtonie oraz wzrostu nakładów na obronność. Choć Kanada nie spełnia NATO-wskiego progu dwóch procent PKB, to - jak mówił prezydent Duda - realizuje politykę zwiększania wydatków wojskowych.


Posłuchaj
00:52 12938742_1.mp3 Większe wydatki na obronność w NATO receptą na rosyjski imperializm - tak po rozmowach z premierem Kanady Justinem Trudeau mówił prezydent Andrzej Duda. Materiał Karola Darmorosa (IAR)

 

- Podziękowałem za to, bo to jest ten właściwy trend, jaki powinien być realizowany przez państwa NATO wobec wzrostu rosyjskiego imperializmu, wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę, niebezpieczeństwa, jakie rosyjski imperializm stanowi dzisiaj dla Europy, dla świata, dla państw NATO. Kanada należy do awangardy, bo ten wzrost wydatków obronnych jest ogromny - wyliczał prezydent.

Według danych NATO, w ubiegłym roku Kanada odnotowała 15-procentowy wzrost nakładów na obronność. Jednak wciąż stanowią one niespełna 1,4 procent PKB tego kraju. Niedawno Andrzej Duda zaproponował, by sojusznicy przeznaczali trzy procent na cele wojskowe.

Premier Justin Trudeau dziękował polskiemu prezydentowi za dobrą współpracę w kwestiach bezpieczeństwo. - Twoje przywództwo w sprawie Ukrainy, to jak w tej kwestii jesteśmy razem - wspierając ją z Polski i poprzez kanadyjskie zaangażowanie w regionie - to sprawia, że to zawsze przyjemność porozmawiać z tobą na te tematy. W Edmonton będziemy kontynuować rozmowy na temat wodoru, energetyki jądrowej i innych szans, które mamy - zapowiedział Justin Trudeau.

Po bazie Esquimalt ostatnim punktem na mapie wizyty prezydenta w Kanadzie będzie Edmonton. Polska delegacja będzie tam przebywać do wtorku. W planie są między innymi spotkania z lokalnymi władzami, przedsiębiorcami z branży wodorowej oraz Polonią mieszkającą w prowincji Alberta.


IAR/dad

Przełom w Izbie Reprezentantów USA. Podjęto kluczowe decyzje o pomocy dla Ukrainy i Izraela

20.04.2024 21:19
Izba Reprezentantów przyjęła przepisy umożliwiające pomoc Ukrainie w walce z Rosją. To kolejna ustawa z pakietu czterech dokumentów, obejmujących pomoc Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi i sojusznikom w regionie Indo-Pacyfiku.

Pomoc USA dla Ukrainy wznowiona. ISW: to krytyczny punkt zwrotny wojny

21.04.2024 10:04
Wznowienie pomocy USA dla Ukrainy jest krytycznym punktem zwrotnym wojny - ocenił Instytut Badań nad Wojną. Amerykańska Izba Reprezentantów - po kilku miesiącach zwłoki - przyjeła pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 miliardów dolarów.

Polscy i litewscy żołnierze będą testować obronę przesmyku suwalskiego

21.04.2024 11:41
Na Litwie rozpoczynają się wspólne polsko-litewskie ćwiczenia wojskowe "Brave Griffin 24/II". Ich celem jest między innymi sprawdzenie obrony na pograniczu Polski i Litwy.