Redakcja Polska

USA przyznają Ukrainie dodatkowe 2 miliardy dolarów na zbrojenia

15.05.2024 15:40
Stany Zjednoczone przekażą władzom Ukrainy dodatkowe 2 miliardy dolarów na wydatki wojskowe. Poinformował o tym w Kijowie Antony Blinken. Amerykański sekretarz stanu drugi dzień przebywa z wizytą na Ukrainie.
Dmytro Kułeba i Antony Blinken w Kijowie
Dmytro Kułeba i Antony Blinken w KijowiePAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Antony Blinken spotkał z ukraińskim szefem dyplomacji Dmytrem Kułebą. Na wspólnej konferencji prasowej powiedział, że amerykańska pomoc wojskowa w ramach niedawno zatwierdzonego pakietu jest już w drodze nad Dniepr, część nawet już dotarła.

Oprócz tego, jak podkreślił, Stany Zjednoczone przygotowały dodatkową pomoc dla Kijowa w postaci 2 miliardą dolarów zagranicznych środków na finansowanie wojskowe dla Ukrainy. Jak dodał, przekazane one będą w pierwszym tego rodzaju funduszu na rzecz przedsiębiorstw z branży obronności.

Antony Blinken wczoraj spotykał się z prezydentem Ukrainy. To druga wizyta sekretarza stanu USA w Kijowie od czasu pełnowymiarowej rosyjskiej agresji.

W kwietniu amerykański parlament podjął długo wyczekiwaną przez Ukraińców decyzję o przeznaczeniu 61 miliardów dolarów na pomoc wojskową dla Ukraińców.


IAR/dad

Litwa nie wpuściła wagonu z rosyjskim symbolem "Z"

14.05.2024 17:13
Litwini nie wpuścili do kraju wagonu oznaczonego rosyjskim symbolem "Z", który tranzytem miał przejechać do obwodu królewieckiego. Litera "Z" została użyta przez Rosjan podczas agresji na Ukrainie w 2022 roku jako tak zwany "znak szybkiej identyfikacji".

SBU zatrzymała sześciu współpracowników rosyjskiego wywiadu wojskowego

15.05.2024 11:50
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w środę o zatrzymaniu sześciu osób, które, działając na zlecenie rosyjskiego wywiadu wojskowego, korygowały ostrzały rakietowe obiektów cywilnych i celów wojskowych w obwodzie donieckim.

Radosław Sikorski: zrobimy wszystko by nie stać się znowu ruską kolonią

15.05.2024 13:19
Minister spraw zagranicznych zapewnił, że Polska zrobi wszystko, co będzie konieczne, aby nie stać się znowu ruską kolonią. Radosław Sikorski mówił o tym podczas kongresu polityczno-gospodarczo-technologicznego Impact w Poznaniu.