Redakcja Polska

Putin powtarza kłamstwa o wojnie z Ukrainą. "Rosja nie ma planów zajęcia Charkowa"

17.05.2024 12:37
Rosja na dziś nie ma w planach zajęcia Charkowa - oświadczył Władimir Putin na konferencji prasowej w Harbinie, poświęconej jego wizycie w Chinach. Rosyjski dyktator stwierdził, że celem ataków w rejonie charkowskim jest stworzenie tak zwanej strefy buforowej.
Władimir Putin ścigany jest listem gończym
Władimir Putin ścigany jest listem gończymPAP/EPA/MIKHAIL METZEL/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Poszukiwany listem gończym za zbrodnie wojenne rosyjski przywódca powiedział, że Moskwa jest gotowa uczestniczyć w rozmowach pokojowych zaplanowanych na czerwiec w Szwajcarii. - Ale nas nie zapraszają - dodał Putin.

Posłuchaj
00:43 12987615_1.mp3 Putin powtarza kłamstwa o wojnie z Ukrainą. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

Powtórzył to, co powtarza od początku inwazji na Ukrainę, że odpowiedzialność za wybuch wojny ponoszą Kijów i NATO. Odpowiadając na pytanie dotyczące rosyjskich ataków w rejonie Charkowa stwierdził, że Moskwa nie ma na dziś planów zajęcia miasta. Jednocześnie dodał, że w związku z atakami ukraińskich dronów i artylerii na obwód biełgorodzki konieczne jest utworzenie tak zwanej strefy buforowej.

Skrytykował również inicjatywę Francji, aby w czasie trwania igrzysk olimpijskich obowiązywało zawieszenie broni. - Na Zachodzie naruszają zasady olimpizmu, a od nas domagają się, żebyśmy ich przestrzegali - tak to my daleko nie zajedziemy - stwierdził rosyjski dyktator.

Władimir Putin nie wspomniał o ostrzale ukraińskich miast ani o zbrodniach rosyjskich żołnierzy wobec ludności cywilnej Ukrainy.


IAR/dad

Ciężka sytuacja na ukraińskim froncie. Ukraińscy żołnierze bronią Wowczańska i okolic

17.05.2024 09:39
Ukraińscy żołnierze bronią Wowczańska i przygranicznych terenów na północy obwodu charkowskiego. Od tygodnia trwa tam ofensywa Rosjan. Atakują za pomocą piechoty, lotnictwa i artylerii. W Wowczańsku wciąż są cywile. Ich ewakuacja z miasta jest utrudniona.

Radosław Sikorski o komisji do spraw wpływów rosyjskich: są sprawy, które były "ukręcane"

17.05.2024 12:48
Są sprawy z przeszłości, w których były "ukręcane" dochodzenia i dobrze by było, aby ktoś systematycznie dokonał ich przeglądu - powiedział szef MSZ , odnosząc się do zapowiedzi powołania komisji ds. badania rosyjskich i białoruskich wpływów.