Redakcja Polska

Ciężka sytuacja na ukraińskim froncie. Ukraińscy żołnierze bronią Wowczańska i okolic

17.05.2024 09:39
Ukraińscy żołnierze bronią Wowczańska i przygranicznych terenów na północy obwodu charkowskiego. Od tygodnia trwa tam ofensywa Rosjan. Atakują za pomocą piechoty, lotnictwa i artylerii. W Wowczańsku wciąż są cywile. Ich ewakuacja z miasta jest utrudniona.
Zniszczony działaniami wojennymi Wowczańsk
Zniszczony działaniami wojennymi WowczańskŹródło: twitter/@jurgen_nauditt

Sytuacja jest trudna, ale ukraińscy obrońcy starają się powstrzymać wroga - relacjonował na antenie telewizji ICTV dowódca batalionu dronów spod Wowczańska Jurij Łobodenko. Podkreślił, że siły Kremla kontynuują szturmy, koncentrują siły, używają pojazdów opancerzonych. Ich działania są jednak mniej intensywne niż bezpośrednio po wkroczeniu Rosjan na teren obwodu.

Ukraiński żołnierz dodał, że dużą część rosyjskiego wyposażenia udało się zniszczyć. W Wowczańsku trwają walki uliczne, Rosjanie zajęli część miasta.

Serhij Łobodenko z czuhujewskiej administracji rejonowej przekazał, że z powodu zaciekłych walk nie można już ewakuować mieszkańców Wowczańska. Wciąż są tam cywile, część z nich przedostaje się na przedmieścia. Stamtąd ewakuują ich ukraińskie służby i wolontariusze.

Ukraińskie władze przekazały, że w zajętym Wowczańsku Rosjanie wykorzystują cywilów jako żywe tarcze.

IAR/dad

Eksperci o zamachu na Roberta Fico: zawiniła ochrona premiera Słowacji

16.05.2024 09:20
Dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, Andrzej Mroczek, uważa, że ochrona słowackiego premiera mogła popełnić szereg błędów, które doprowadziły do zamachu. W podobnym tonie wypowiedział się też były dowódca jednostki GROM, gen. Roman Polko. Premier Robert Fico został wczoraj postrzelony i poważnie ranny.

Kontrowersyjny wpis ambasadora Izraela. Jest odpowiedź rzecznika polskiego MSZ

16.05.2024 15:31
"Mam nadzieję, że pan ambasador pisząc "Polska" miał na myśli terytorium Polski okupowane przez hitlerowskie Niemcy"- tak wczorajszy wpis ambasadora Izraela w Polsce Jaakowa Liwne na platformie X skomentował rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Paweł Wroński.