Redakcja Polska

Radosław Sikorski o komisji do spraw wpływów rosyjskich: są sprawy, które były "ukręcane"

17.05.2024 12:48
Są sprawy z przeszłości, w których były "ukręcane" dochodzenia i dobrze by było, aby ktoś systematycznie dokonał ich przeglądu - powiedział szef MSZ , odnosząc się do zapowiedzi powołania komisji ds. badania rosyjskich i białoruskich wpływów.
Audio
  • Katarzyna Semaan rozmawia z Aleksandrem Kazakiem, ekspertem ds. bezpieczeństwa narodowego z Uniwersytetu Gdańskiego.
Szpiegostwo
SzpiegostwoShutterstock/AlyoshinE

Radosław Sikorski w środę podczas konferencji prasowej na kongresie Impact'24 w Poznaniu pytany był m.in. o to, czy zapowiadany przez premiera Donalda Tuska rządowy, a nie sejmowy charakter komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce, zapewni jej większą sprawność i obiektywność.

"Dziennikarze śledczy wykonali olbrzymią pracę w poprzednich latach, badając różne dziwne związki, nie tylko polityków w naszym kraju i dobrze by było, gdyby te sprawy nam nie umknęły. Mamy stan zagrożenia. Służby, i słusznie, zajmują się zapewnieniem Polakom bezpieczeństwa, ale są też sprawy z przeszłości, w których były ukręcane dochodzenia i dobrze by było, aby ktoś systematycznie dokonał ich przeglądu" - powiedział szef MSZ. 

Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek, że nie będzie komisji sejmowej ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce, powołana zostanie natomiast komisja rządowa. Jak mówił, dostanie ona termin dwumiesięczny, dlatego należy się spodziewać pierwszego raportu po 9 czerwca. Premier podkreślił, że w komisji nie będzie polityków, ale urzędnicy, eksperci i przedstawiciele służb. Tusk już w piątek informował, że został przygotowany projekt ustawy ws. powołania komisji do badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce.

Sprawa Tomasza Szmydta

Sikorski pytany o sprawę b. sędziego Tomasza Szmydta zaapelował, aby "nie nazywać tego zdrajcy sędzią". Dodał, że jego ostatnie wypowiedzi dla mediów uwiarygadniają białoruską oraz rosyjską propagandę na temat Polski i Unii Europejskiej. Przyznał, że martwi go fakt, iż są w Polsce inne osoby, które mają "tego typu antyzachodnie poglądy"

Sąd zastosował tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy wobec b. sędziego Tomasza Sz. – powiedział w środę PAP prok. Artur Kaznowski z PK. Dodał, że sąd podzielił argumenty prokuratora, bowiem materiał dowodowy w wysokim stopniu uzasadnia popełnienie zarzucanego podejrzanemu czynu. Polska prokuratura uznała, że Tomasz Sz., biorąc udział w programach rządowych mediów białoruskich i rosyjskich, działał na szkodę RP i wziął udział w "wojnie hybrydowej" wobec naszego kraju. 

Szef MSZ był też pytany o to, co Unia Europejska może pilnie zrobić dla ukraińskiej armii, która broni Ukrainy przed rosyjską agresją. "Polska zadeklarowała dużą sumę pieniędzy do inicjatywy czeskiej. Wczoraj rozmawiałem też o innych pomysłach z ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, a więc nie Unią Europejską. Rozmawiamy też ze stroną ukraińską o innych ciekawych ich pomysłach" - odpowiedział Sikorski.

"Wspieramy państwo ukraińskie. To, że pensje, emerytury są wypłacane, że działa Straż Pożarna i inne służby państwowe, to dlatego, że Unia Europejska przekazuje państwu ukraińskiemu półtora miliarda euro miesięcznie" - przypomniał Sikorski.

Szef MSZ zauważył też, że Ukraina otrzymała już "siedem miliardów z Europejskiego Funduszu Pokoju, a więc naszego budżetu obronnego". "Kolejne pięć, dzięki temu, że (premier) Donald Tusk podczas spotkania Trójkąta Weimarskiego do tego przekonał prezydenta Francji i kanclerza Niemiec, będzie wkrótce do wzięcia" - dodał. 

Więcej na ten temat, czyli o znaczeniu komisji, ale także o bezpieczeństwie Polski oraz Europy z Aleksandrem Kazakiem, specjalistą z zakresu bezpieczeństwa narodowego z Uniwersytetu Gdańskiego rozmawia Katarzyna Semaan.

PAP/PRdZ/ks

Polski sędzia prosi o azyl na Białorusi. "Wykorzysta to propaganda Łukaszenki"

06.05.2024 15:04
Państwowa białoruska agencja prasowa BiełTA poinformowała w poniedziałek, że Tomasz Szmydt, sędzia II Wydziału Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, poprosił władze Białorusi o "opiekę i ochronę". - Białoruski reżim Aleksandra Łukaszenki wykorzysta polskiego sędziego w celach propagandowych - uważa białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka. 

Decyzje Tomasza Szmydta pod lupą służb. Szef BBN: sędzia miał dostęp do wrażliwych danych

07.05.2024 11:25
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera powiedział, że wszystkie decyzje i działania sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasza Szmydta zostaną zrewidowane przez służby. Wczoraj białoruskie media poinformowały, że sędzia Szmydt uciekł na Białoruś i poprosił o azyl polityczny.

Sędzia, który uciekł na Białoruś szkaluje Polskę u propagandysty Putina

08.05.2024 15:08
Sędzia Tomasz Szmydt, który uciekł na Białoruś, ponownie pojawia się w mediach rosyjskojęzycznych. Ponownie też szkaluje Polskę, jej władze, chwali Białoruś i Rosję.

Były sędzia Tomasz Szmydt "pod ochroną" Aleksandra Łukaszenki

10.05.2024 09:51
Alaksandr Łukaszenka skomentował sprawę zbiegłego na Białoruś polskiego sędziego Tomasza Szmydta. Białoruski dyktator powiedział, że dostanie on ochronę, bo dezerter Emil Czeczko, polski żołnierz, który zbiegł na Białoruś w 2021 r., "został zabity" – pisze niezależny portal Zierkało.

Prokuratura wydała list gończy za byłym sędzią Tomaszem Szmydtem, który zbiegł na Białoruś

16.05.2024 13:54
Prokuratura wydała list gończy za byłym sędzią Tomaszem Szmydtem. Rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że list dotyczy terytorium Polski. Na razie nie ma decyzji, by był rozszerzony o ściganie Tomasza Szmydta za granicą. Były sędzia - jak wiadomo - uciekł z kraju i przebywa na Białorusi.