Redakcja Polska

Tarcza Wschód. 10 miliardów złotych na wzmocnienie bezpieczeństwa Polski

18.05.2024 16:48
Dziesięć miliardów złotych na bezpieczeństwo Polski. W ramach tego fundusze na wzmocnienie obrony powietrznej, bezpieczeństwa wewnętrznego i granicy. Premier Donald Tusk ogłosił Narodowy Program Odstraszania i Obrony - Tarcza Wschód.
Premier Donald Tusk podczas uroczystych obchodów 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino, odbywających się na Rynku Głównym w Krakowie
Premier Donald Tusk podczas uroczystych obchodów 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino, odbywających się na Rynku Głównym w Krakowie PAP/Art Service

W trakcie uroczystości w Krakowie zorganizowanych w 80. rocznicę zdobycia Monte Cassino przez polskie wojska ustanowiono święto 2. Dowództwa Korpusu Polskiego - Dowództwa Komponentu Lądowego. Premier Donald Tusk zapewniał, że Polska jest i będzie bezpieczna. - To jest rzecz święta i najważniejsza, że możemy dziś - wspólnie z polskimi żołnierzami - głośno i uczciwie powiedzieć, że Polska jest bezpieczniejsza i silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej w nowożytnej historii - podkreślił szef rządu.

Wskazywał na cztery wymiary: bezpieczeństwo geopolityczne, czyli trwałe osadzenie Polski we wspólnocie Zachodu, w której ma być ona liderem. Donald Tusk mówił, że w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego ważne jest przeciwdziałanie wszelkim aktom prowokacji, sabotażu i dywersji. Dlatego w przyszłym tygodniu szef rządu poinformuje o działaniach, które są wymierzone w autorów takich działań. - Państwo polskie działa skutecznie: przeciwdziałamy, zatrzymujemy i aresztujemy tych, którzy próbują atakować Polskę. Będziemy wobec nich absolutnie bezwzględni - zapewnił szef rządu.

Tusk: Polska będzie odporna i bezlitosna

Donald Tusk mówił, że Polska będzie państwem odpornym i bezlitosnym wobec tych wszystkich, którzy chcą destabilizować sytuację.

Premier przypomniał, że Polska będzie uczestniczyć w budowie europejskiej obrony powietrznej, czyli tak zwanej kopuły europejskiej. Dlatego rząd podjął decyzję o budowie komponentu satelitarnego, który będzie częścią kopuły, zapewniającej bezpieczeństwo całemu kontynentowi. - To nie będzie tylko obrazowanie tego, co dzieje się na ziemi. To nie będzie tylko element bezpieczeństwa w kosmosie, bo przecież wojny przyszłości będą także odbywały się w tej przestrzeni, ponad nami. To także będzie część tego wielkiego projektu, który musimy koordynować razem z innymi partnerami, czyli tej bezpiecznej kopuły, bezpiecznej dla całego kontynentu, ale przede wszystkim dla naszego kraju - mówił szef rządu.

Donald Tusk zapowiedział, że Polska otrzyma na ten cel specjalną pożyczkę z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Chodzi o pół miliarda złotych na komponent satelitarny tarczy przeciwlotniczej. Umowa z EBI będzie podpisana w poniedziałek.

10 miliardów na obronę na wschodzie

Szef rządu podjął decyzję, aby wzmocnić obronę na wschodzie kraju. W bezpieczeństwo granicy zainwestowanych zostanie 10 miliardów złotych. Chodzi o budowę systemu fortyfikacji, ukształtowania terenu i decyzji środowiskowych. Granica ma być nie do przejścia przez potencjalnego wroga.

- Te 10 miliardów złotych uruchomiliśmy już w tej chwili. Te prace zaczęliśmy. Tak, aby granica Polska była bezpieczna w czasach pokoju, żeby to była granica nie do przejścia dla przeciwnika w czasie wojny - mówił premier. - Robimy to po to, żeby odstraszyć przeciwnika, żeby ci wszyscy, którzy źle życzą Polsce, którzy w swoich planach mają atak, agresję na naszych sojuszników, czy na nasz kraj - żeby usłyszeli dzisiaj z krakowskiego Rynku - wara od Polski, Polska jest silna, Polska będzie bezpieczna - dzięki własnym działaniom i dzięki własnym sojuszom - zaznaczył Donald Tusk.


Posłuchaj
00:21 12989526_1.mp3 Generał Bogusław Pacek powiedział, że wzmocnienie wojsk lądowych i obrony przeciwlotniczej będą elementami zapowiedzianej przez premiera Donalda Tuska narodowego planu "Tarcza Wschód" (IAR)

 


IAR/dad

Ukraina odrzuca propozycję rozejmu olimpijskiego w obawie, że mogłoby to pomóc Rosji

18.05.2024 09:43
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla AFP odrzucił wezwanie do zawarcia rozejmu olimpijskiego. Ukraiński przywódca obawia się, że mogłoby to pomóc Rosji w przemieszczeniu wojsk.

Rosyjskie drony uderzyły obiekty energetyczne na Ukrainie. Polska awaryjnie przesyła prąd

18.05.2024 12:57
Rosjanie zaatakowali dronami w nocy z piątku na sobotę obiekty infrastruktury energetycznej w dwóch regionach wschodniej i środkowej Ukrainy. Na prośbę Kijowa do kraju sprowadzono awaryjnie prąd z Polski, Rumunii i Słowacji - poinformowała agencja Ukrinform.