Redakcja Polska

Jest ostateczna zgoda w UE na rozpoczęcie negocjacji z Ukrainą i Mołdawią

21.06.2024 13:17
Jest ostateczna zgoda w Unii Europejskiej na rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Ukrainą i Mołdawią. Decyzję ambasadorów z ubiegłego tygodnia zatwierdzili unijni ministrowie.
Szef RE z uznaniem o postępach Ukrainy w wypełnianiu unijnych kryteriów
Szef RE z uznaniem o postępach Ukrainy w wypełnianiu unijnych kryteriówChristophe Licoppe / Shutterstock

Konferencja Międzyrządowa, oznaczająca start negocjacji, odbędzie się w najbliższy wtorek w Luksemburgu. Sprawa rokowań z Mołdawią nie wzbudzała kontrowersji w przeciwieństwie do Ukrainy. Przez wiele miesięcy rozpoczęcie rozmów Brukseli z Kijowem o członkostwie w Unii blokowały Węgry. Trwały intensywne negocjacje w tej sprawie i wyścig z czasem, by rokowania ruszyły jeszcze w czerwcu, za belgijskiego przewodnictwa.

Od 1 lipca pracami Unii będą przez pół roku kierować Węgry. Ostatecznie władze w Budapeszcie odpuściły i zniosły weto w ubiegłym tygodniu.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina Unia Europejska

Systemy Patriot będą przekierowane na Ukrainę. Polskie zamówienie wstrzymane

20.06.2024 13:17
Amerykańskie systemy przeciwrakietowe Patriot przeznaczone dla innych krajów zostaną przekierowane na Ukrainę. Ma to pomóc Ukraińcom w obronie miast i infrastruktury krytycznej. Rząd USA zamierza wstrzymać wszystkie zamówienia na Patrioty do czasu, gdy Ukraina będzie miała wystarczająco dużo rakiet przeciwlotniczych, by skutecznie bronić się przed rosyjskimi atakami. Jak podaje Financial Times, według źródeł zbliżonych do Pentagonu decyzja w tej sprawie ma zostać ogłoszona jeszcze dziś.

USA zakazują używania rosyjskiego programu antywirusowego Kaspersky

21.06.2024 09:56
Rosyjski program antywirusowy Kaspersky zakazany w Stanach Zjednoczonych. Departament Handlu USA podjął taką decyzję ze względu na bezpieczeństwo narodowe. 

Ukraińskie drony zaatakowały trzy regiony Rosji i okupowany Krym

21.06.2024 11:24
W nocy ukraińskie drony uderzyły w trzy rosyjskie regiony i okupowany przez Rosję Krym. Moskwa podała, że jej siły obrony powietrznej zestrzeliły 114 bezzałogowców. Według analityków wojskowych, ukraińska armia nasila ataki na terytorium agresora i zmusza rosyjską armię do pozostawania w nieustannej gotowości.