Redakcja Polska

Donald Trump: myślę, że będę miał „zaszczyt” przejęcia Kuby

17.03.2026 09:00
Prezydent USA Donald Trump powiedział w poniedziałek, że sądzi, iż będzie miał „zaszczyt” przejęcia Kuby. Dodał, że jest to kraj upadły, który nie posiada „niczego” poza pięknym krajobrazem i wspaniałymi ludźmi. - Wierzę, że będę miał zaszczyt przejęcia Kuby - oświadczył prezydent Stanów Zjednoczonych w rozmowie z dziennikarzami w Gabinecie Owalnym. - To wielki zaszczyt. (...) Czy to poprzez jej wyzwolenie, czy przejęcie. Myślę, że mogę zrobić z nią, co chcę - dodał.
Donald Trump w Białym Domu
Donald Trump w Białym DomuReuters

Trump przekazał, że władze Kuby rozmawiają z USA. - To upadły kraj. Nie mają pieniędzy, nie mają ropy, nie mają niczego. Mają ładne tereny. Mają ładny krajobraz, to piękna wyspa. Myślę, że to wspaniali ludzie - wymieniał Trump.

Prezydent USA już wcześniej zapowiadał, że upadek reżimu na Kubie jest tylko kwestią czasu. Pod koniec lutego oświadczył, że USA rozmawiają z władzami w Hawanie i może to się skończyć „przyjaznym przejęciem” wyspy.

Tego dnia kubańskie władze zapowiedziały otwarcie gospodarki kraju na zagraniczne inwestycje, w tym z USA. Jak podał dziennik „New York Times”, powołując się na źródła, administracja USA chce sprawdzić, czy ogłoszone zmiany będą miały prawdziwie strukturalny, czy jedynie kosmetyczny wymiar.

„Dopóki na wyspie nie będzie dużej zmiany politycznej, nie będzie żadnych inwestycji z USA” - zapowiedział republikański senator pochodzenia kubańskiego Carlos Gimenez.

Amerykańskie władze ostrzegły, że jeśli Kuba nie przeprowadzi odpowiednich zmian, czeka ją taki sam los jak Wenezuelę. 3 stycznia Amerykanie pojmali przywódcę tego kraju Nicolasa Maduro.

Następnie USA wstrzymały dostawy wenezuelskiej ropy naftowej na Kubę i zagroziły nałożeniem ceł na każdy kraj, który sprzedaje Kubie ropę.

Kubański prezydent Miguel Diaz-Canel poinformował w piątek, że wyspa nie otrzymała dostaw ropy od ponad trzech miesięcy, a podstawami systemu energetycznego są aktualnie energia słoneczna, gaz ziemny i elektrownie cieplne. Diaz-Canel potwierdził też wówczas, że Kuba rozpoczęła rozmowy z rządem USA.

W poniedziałek władze Kuby poinformowały o awarii sieci elektroenergetycznej w całym kraju w związku z pogłębiającym się kryzysem energetycznym i gospodarczym. Według agencji Reutera awaria dotknęła około 10 mln osób w państwie liczącym około 11 mln mieszkańców.

PAP/pż

Zobacz więcej na temat: Donald Trump USA Kuba

Donald Trump: odbyłem bardzo dobrą rozmowę z Putinem

10.03.2026 09:00
Prezydent USA Donald Trump określił swoją poniedziałkową rozmowę z Władimirem Putinem na temat wojny w Ukrainie jako „bardzo dobrą”, a postawę rosyjskiego przywódcy jako „konstruktywną”. Stwierdził też, że Putin „był pod wrażeniem” wojskowych sukcesów USA w Iranie.

Donald Trump: wiele krajów wyśle okręty wojenne do zabezpieczenia cieśniny Ormuz

14.03.2026 16:25
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że „wiele krajów” wyśle okręty wojenne, by razem z USA zabezpieczyć cieśninę Ormuz, blokowaną przez Iran. Wyraził nadzieję, że do regionu okręty skierują też Chiny, Francja, Japonia, Korea Południowa i Wielka Brytania.

Donald Trump: NATO czeka „bardzo zła przyszłość”, jeśli sojusznicy nie pomogą z Iranem

16.03.2026 12:30
Prezydent USA Donald Trump ostrzegł w wywiadzie dla „Financial Times”, że jeśli sojusznicze państwa nie włączą się w działania na rzecz otwarcia Cieśniny Ormuz, będzie to „bardzo złe dla przyszłości NATO”. Zagroził też przełożeniem swojej wizyty w Chinach, jeśli Pekin również nie wesprze USA.