Redakcja Polska

Ambasador Ukrainy w Niemczech: Berlin zostawił nas na lodzie

07.02.2022 11:17
Ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk potępił zachowanie niemieckiego rządu, który odmawia władzom w Kijowie dostaw broni. - W konflikcie z Rosją zabiegi dyplomatyczne nie wystarczą - wyjaśnił ukraiński dyplomata w programie ARD.
Bundestag - zdjęcie ilustracyjne
Bundestag - zdjęcie ilustracyjneTobias G. Sommer/Shutterstock

Andrij Melnyk skrytykował ostatnie wypowiedzi kanclerza Olafa Scholza i ministrów SPD w sprawie narastającego konfliktu między Kijowem a Moskwą.

- W konflikcie z Rosją nie ma miejsca na lawirowanie lub nadinterpretacje. Albo jesteście z nami, albo nie. Jeśli nie możecie wysłać żołnierzy, to pomóżcie w inny sposób. Ale pomóżcie - zaapelował dyplomata.

Ambasador Ukrainy w Berlinie wezwał niemieckie władze do przemyślenia swojej postawy. Przypomniał, że w przeciwieństwie do innych krajów Niemcy nie chcą Ukrainie dostarczyć broni, tłumacząc to argumentami historycznymi i polityką rozbrojeniową socjaldemokratów.

Sekretarz generalny SPD Kevin Kühnert zaznaczył, że w tej sprawie rząd federalny będzie dalej podążał ścieżką dyplomatyczną. Jego zdaniem Niemcy już zawsze grali na różnych "fortepianach", tak aby wyjść z tego rodzaju kryzysów za pomocą dialogu. Wtórowali mu obecni w studiu politycy Zielonych i Lewicy.


IAR/dad


Zobacz więcej na temat: Niemcy Ukraina Rosja

Wiceszef MON o celach Kremla: destabilizacja Ukrainy i sianie paniki

07.02.2022 09:11
- Jesteśmy gotowi do tego, by reagować kryzysowo, od tego są odpowiednie służby, ale powtarzam, za wcześnie. Ukraińcy też o to proszą - żeby nie siać paniki. Jednym z celów Rosji jest destabilizowanie tego kraju - przestrzegał Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej.

"Nie panikuj, przygotuj się". Ukraińscy weterani szkolą cywilów

07.02.2022 10:06
Weterani Pułku "Azow" walczącego na wschodzie kraju ze wspieranymi przez Rosję separatystami przygotowali dla cywilów ćwiczenia. Mieszkańcy zachodniej części Kijowa mogli przygotować się na "przywitanie wroga z bronią w ręku".