Redakcja Polska

Andrzej Duda po szczycie NATO: nie możemy dopuścić do tego, że Rosja wygra wojnę

24.03.2022 17:46
- Musimy wspierać Ukrainę. Ta wojna nie może zostać przez Rosję wygrana, bo to oznacza niebezpieczeństwo dla wschodniej flanki Sojuszu, a w efekcie całego NATO. Trzeba prowadzić dyplomację, ale i stosować twarde środki przywołujące Rosję do porządku - powiedział Andrzej Duda na konferencji prasowej po nadzwyczajnym szczycie NATO w Brukseli. - Zawieszenie broni musi być połączone z wycofaniem Rosjan z międzynarodowo uznanego terytorium Ukrainy - dodał prezydent.
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaPAP/Paweł Supernak

Prezydent Andrzej Duda wziął w czwartek udział w nadzwyczajnym szczycie NATO w Brukseli, gdzie razem z innymi światowymi przywódcami dyskutował nad przyszłymi działaniami Sojuszu wobec Rosji, która od miesiąca bestialsko atakuje Ukrainę.

Szczyt NATO. Zdecydowane stanowisko prezydenta

Najważniejszym tematem rozmów - jak wskazał prezydent - było to, jakie środki NATO jeszcze może podjąć, by przerwać rosyjską agresję na Ukrainę.

- Cieszę się ogromnie, że sojusz zachowuje jedność. Musimy zrobić wszystko, używając narzędzi adekwatnych, by zatrzymać rosyjską agresję. Nie chodzi o samo zawieszenie broni. Być może zawieszenie broni to to, czego Rosjanie teraz potrzebują, by się przegrupować i uzupełnić zapasy. A potem z jeszcze większą brutalnością zaatakować Ukrainę - mówił Andrzej Duda.

- Jeżeli miałoby dość do zawieszenia broni, to musi być zawieszenie broni, które będzie połączone z wycofaniem sił rosyjskich z międzynarodowo uznanych terenów Ukrainy, z terenów państwa ukraińskiego uznanego międzynarodowo - podkreślam to bardzo mocno - oświadczył prezydent.

Andrzej Duda dodał, że wszyscy przedstawiciele państwo członkowskich NATO "jednoznacznie mówili o wsparciu Ukrainy ze wszystkich sił". - Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której Władimir Putin, w której Rosja wygra tę wojnę, ta wojna nie może zostać przez Rosję wygrana - powiedział prezydent.

Zaznaczył, że zwycięstwo Rosji oznaczałoby niebezpieczeństwo dla wschodniej flanki Sojuszu, a także całego NATO. - Trzeba prowadzić dyplomację, ale oprócz tego trzeba także stosować twarde środki, które będą Rosję przywoływały do porządku i które będą od Rosji twardo wymagały powrotu do przestrzegania prawa międzynarodowego - stwierdził Andrzej Duda

Rosyjskie zbrodnie wojenne. "Trzeba przerwać mordowanie ludności cywilnej"

Prezydent podczas konferencji odniósł się też do kwestii odpowiedzialności za zbrodnie wojenne na ukraińskiej ludności cywilnej. Podkreślił, że tą sprawą zajmują się już międzynarodowi śledczy i prokuratorzy, którzy zbierają dowody i prowadzą postępowania.

- Świat musi stanąć na wysokości zadania i winni zbrodni wojennych, które dzieją się codziennie na Ukrainie, muszą odpowiedzieć przed odpowiednimi organami karnymi - ocenił Andrzej Duda.

- Dzisiaj zasadniczym zadaniem jest to, aby przerwać mordowanie ludności cywilnej, aby przerwać bombardowanie osiedli mieszkalnych, aby odblokować ukraińskie miasta - te, gdzie obrońcy cały czas się bronią, ale gdzie są tysiące, dziesiątki, setki tysięcy cywilów, którzy są pozbawieni środków do życia, którzy są bardzo często pozbawieni żywności, nie mają dzisiaj podstawowych warunków do normalnej egzystencji, przebywają w schronach, w piwnicach i codziennie giną - mówił prezydent.

IAR/PAP/ho

Jens Stoltenberg: prezydent Putin zrobił duży błąd, rozpętując wojnę przeciwko niepodległemu państwu

24.03.2022 09:14
Prezydent Rosji popełnił poważny błąd, rozpętując wojnę przeciwko suwerennemu państwu i nie docenił siły ukraińskiego narodu - powiedział w czwartek przed rozpoczęciem nadzwyczajnego spotkania przywódców państw NATO sekretarz generalny Sojuszu, Jens Stoltenberg.

Putin stanie przed trybunałem karnym za zbrodnie na Ukrainie? Ekspertka: droga do tego będzie daleka

24.03.2022 11:47
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wszczął śledztwo w sprawie zbrodni wojennych, które mogły być popełnione na Ukrainie "obejmujące zarzuty o zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości lub ludobójstwa dokonane w którymkolwiek regionie Ukrainy". – Istnieje szansa, że Władimir Putin stanie przed Trybunałem, jednak droga do tego będzie bardzo daleka – ocenia adwokat Anna Adamska–Gallant w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy. Jak dodała ekspertka prawa międzynarodowego, Putin sam nie pociąga za spust, dlatego kluczowe jest gromadzenie materiału dowodowego i wykazanie przez śledczych tak zwanej siatki powiązań.

Rosja wystrzeliła w Ukrainę ponad 1200 pocisków. Pentagon podał dane wywiadowcze

24.03.2022 10:38
Od początku inwazji Rosja wystrzeliła dotąd w Ukrainę ponad 1200 pocisków i nadal dysponuje znaczącym arsenałem rakietowym - podał w czwartek amerykański portal sieci ABC News, powołując się na anonimowe źródło w ministerstwie obrony USA.

Mieli skapitulować w ciągu godzin. Od miesiąca Ukraina odpiera rosyjskie ataki

24.03.2022 15:27
24 marca minął miesiąc od rozpoczęcia wojny na Ukrainie. Rosja spodziewała się szybkich sukcesów w swoich działaniach wojennych. Tymczasem ukraińska armia bohatersko broni swojej ojczyzny i skutecznie powstrzymuje działania Rosjan. 24 marca zniszczyła duży rosyjski okręt desantowy. Od kilku dni dokonuje też kontrofensywy w okolicach Kijowa.