Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda przebywa na Ukrainie. Wygłosi orędzie w parlamencie

22.05.2022 10:25
Prezydent Andrzej Duda przebywa na Ukrainie. W niedzielę w Radzie Najwyższej w Kijowie wygłosi orędzie jako pierwsza głowa obcego państwa od wybuchu wojny - poinformowała Kancelaria Prezydenta.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda przebywa na Ukrainie. Poinformowała o tym Kancelaria Prezydenta. O szczegółach z Kijowa Paweł Buszko (IAR)
Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda
Wołodymyr Zełenski i Andrzej DudaFot.: KPRP/Jakub Szymczyk, źródło: Twitter/Kancelaria Prezydenta @prezydentpl

"Prezydent Andrzej Duda przebywa na Ukrainie. W niedzielę w Radzie Najwyższej w Kijowie wygłosi orędzie jako pierwsza głowa obcego państwa od wybuchu wojny" - poinformowała Kancelaria Prezydenta na Twitterze, po północy w nocy z soboty na niedzielę.

Będzie to pierwsze od wybuchu wojny wystąpienie głowy obcego państwa w ukraińskim parlamencie. Stały przedstawiciel Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski poinformował, że o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie uprzednio został powiadomiony sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Informacja o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie została też przekazana ambasadorom państw będących stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ.

To już druga wizyta polskiego prezydenta na Ukrainie od wybuchu wojny. Poprzednio gościł on w Kijowie w połowie kwietnia.

IAR/PAP/dad

"Rosja musi zostać zatrzymana". Stanisław Żaryn: rosyjski imperializm sam się nie zatrzyma

21.05.2022 16:33
Rosja musi zostać zatrzymana, rosyjski imperializm sam się nie zatrzyma - wskazał w sobotę Stanisław Żaryn. "Naiwne podejście do rosyjskiego imperializmu będzie dawało bardzo złe owoce w przyszłości. Rosja musi zostać zatrzymana, rosyjski imperializm sam się nie zatrzyma" – napisał na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych .

Wołodymyr Zełenski: rozmawiamy o gwarancjach bezpieczeństwa bez udziału Rosji

21.05.2022 16:51
Ukraina rozmawia o gwarancjach bezpieczeństwa ze swoimi partnerami zagranicznymi - powiedział w sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie telewizyjnym. Jak dodał, powstał projekt umowy o tych gwarancjach i nie przewiduje on Rosji wśród państw-gwarantów.

Rosyjska ofensywa na Siewierodonieck. Miasto atakowane jest z czterech stron

22.05.2022 09:18
Rosjanie w ciągu ostatniej doby próbowali zdobyć Siewierodonieck, atakując to miasto z czterech stron - podał w niedzielę w komunikatorze Telegram gubernator obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.