Redakcja Polska

Wołodymyr Zełenski: rozmawiamy o gwarancjach bezpieczeństwa bez udziału Rosji

21.05.2022 16:51
Ukraina rozmawia o gwarancjach bezpieczeństwa ze swoimi partnerami zagranicznymi - powiedział w sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie telewizyjnym. Jak dodał, powstał projekt umowy o tych gwarancjach i nie przewiduje on Rosji wśród państw-gwarantów.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: każdego miesiąca potrzebujemy miliardów na obronę
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: każdego miesiąca potrzebujemy miliardów na obronęfacebook.com/zelenskiy.official

- Gwarancje bezpieczeństwa to ważny dokument, traktat. Ważne, by nie był on papierowy, ale faktyczny i by dopomógł nam w przyszłości. Dzisiaj doszło do tego, że porozumienie to przewiduje krąg państw-partnerów naokoło Ukrainy bez Rosji; gwarantów bezpieczeństwa bez Rosji - powiedział Zełenski.

"Pewne rzeczy zmieniła Bucza"

Dodał następnie, że na zmiany w tej kwestii wpłynął czas i że "pewne rzeczy zmieniła Bucza". W tym mieście pod Kijowem przez miesiąc okupacji rosyjskiej doszło do mordów na ludności cywilnej.

Porozumienie w sprawie gwarancji bezpieczeństwa zostało już opracowane, ale według słów Zełenskiego wciąż pewne kwestie muszą zostać uzgodnione. - Coś komuś się podoba, a coś nie podoba. My jako Ukraińcy wiele chcemy, a oni jako Europejczycy są często sceptyczni. Jednak uzyskamy odpowiedź gdzieś pośrodku - powiedział Zełenski.

Ukraiński przywódca zastrzegł, że uważa za potrzebne dwustronne rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Zależą one jednak - dodał - od działań Rosji na obecnie zajętych terenach Ukrainy, np. w Mariupolu, i od działań Rosji wobec żołnierzy ukraińskich ewakuowanych z zakładów Azowstal.


PAP/dad

Prezydent Joe Biden podpisał nowy pakiet pomocy dla Ukrainy

21.05.2022 13:21
Prezydent USA Joe Biden podpisał w sobotę ustawę o nowym pakiecie pomocy dla Ukrainy o wartości 39,8 mld dolarów. Środki zostaną przeznaczone m.in. na uzbrojenie, pomoc dla uchodźców i pomoc gospodarczą - poinformował Biały Dom.

Mateusz Morawiecki: pomoc Ukrainie zadaniem dla całego polskiego społeczeństwa

21.05.2022 15:35
Premier Mateusz Morawiecki mówi, że pomoc Ukrainie to zadanie dla całego polskiego społeczeństwa. Szef rządu odpowiadał na pytania młodzieży podczas Ogólnopolskiego Kongresu Dialogu Młodzieżowego w Warszawie.

"Rosja musi zostać zatrzymana". Stanisław Żaryn: rosyjski imperializm sam się nie zatrzyma

21.05.2022 16:33
Rosja musi zostać zatrzymana, rosyjski imperializm sam się nie zatrzyma - wskazał w sobotę Stanisław Żaryn. "Naiwne podejście do rosyjskiego imperializmu będzie dawało bardzo złe owoce w przyszłości. Rosja musi zostać zatrzymana, rosyjski imperializm sam się nie zatrzyma" – napisał na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych .