Redakcja Polska

Wzmocnienie wschodniej flanki NATO. W Bułgarii zostanie rozmieszczony dodatkowy kontyngent sił USA

13.08.2022 14:23
Do Bułgarii trafi część liczącej 2,4 tys. żołnierzy 101 dywizji powietrznodesantowej, która będzie rozmieszczona również w Rumunii, na Węgrzech i Słowacji.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjnePAP/Darek Delmanowicz

Dodatkowy kontyngent sił USA zostanie rozmieszczony w Bułgarii, by wzmocnić wschodnią flankę NATO - poinformowała misja Stanów Zjednoczonych przy Sojuszu.

Do Bułgarii trafi część liczącej 2,4 tys. żołnierzy 101 dywizji powietrznodesantowej, która będzie rozmieszczona również w Rumunii, na Węgrzech i Słowacji. Na razie nie podano, ilu dokładnie żołnierzy przybędzie do Bułgarii. Według umów dwustronnych w kraju na zasadzie rotacji może przebywać do 2 tys. amerykańskich wojskowych. 

Żołnierze USA będą rozmieszczeni w krajach, w których powstały specjalne wielonarodowe grupy batalionowe. Bułgarski batalion został utworzony na początku bieżącego roku decyzją rządu; w jego skład wchodzi też 140 bułgarskich żołnierzy i 15 oficerów. W najbliższych dniach dołączy do batalionu 750 włoskich wojskowych.

O przybyciu kolejnej amerykańskiej grupy poinformowano dzień po wizycie w Sofii dowódcy lądowych sił USA w Europie generała Darrella Williamsa, który omawiał z dowództwem bułgarskiej armii wzmocnienie wschodniej flanki NATO.

PAP/ks

Ekspert OSW: ponowne zjednoczenie Abchazji i Osetii Południowej z Gruzją zależy od dalszych losów Rosji

13.08.2022 08:30
Ponowne zjednoczenie Abchazji i Osetii Południowej z Gruzją byłoby możliwe w przypadku znacznego osłabienia Rosji - ocenił ekspert warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Górecki.

Rosyjscy dziennikarze wyrzuceni z Estonii

13.08.2022 12:00
Dziennikarze rosyjskiej gazety „Izwiestia” musieli opuścić Estonię. Władze w Tallinie uznały, że reporterzy zamiast rzetelnie wykonywać swoją pracę, zajmują się „prokremlowską propagandą”.

Dowództwo Operacyjne "Południe": ukraińskie siły uderzyły w infrastrukturę używaną przez okupanata

13.08.2022 11:11
Ukraińska artyleria uszkodziła most drogowy na zaporze elektrowni wodnej Nowaja Kachowka, na Dnieprze. Most służył Rosjanom do komunikacji drogowej z okupowanym Chersoniem. Przeprawa nie nadaje się do użytkowania.